Mahaperiyava’s first upanyasam

Read this for the first time in FB. Thanks to Shri Varagooran mama for the share….Thanks to Shri BN Mama for the English Translation

namavali090

1907 ல் காஞ்சி காமகோடி பீடத்தின் 68 வது பீடாதிபதியாக தன் 13 ஆம் வயஸில் ஆரோஹணம் செய்து, தனது வாக் அம்ருதத்தாலும், சாஸ்திரங்கள் சொன்னதை இம்மியளவு கூட பிசகாமல், சிஷ்டாச்சாரத்தோடு தானே கடைப்பிடித்து காட்டியதாலும், நூறு வர்ஷங்கள் அல்பங்களான நம்மிடையே நடமாடி, இன்றும் ஆத்மார்த்தமாக நினைப்போர்க்கு அபயம் அளிக்கும் மஹா பெரியவா………இந்தப் பட்டத்தை ஏற்றுக் கொண்ட அன்று மாலை, உபன்யாஸம் பண்ணச் சொல்லி மடத்தில் உள்ள பெரியவர்கள் வேண்டிக் கொண்டார்கள். 

கும்பகோணமே நிரம்பி வழிந்தது! பெரியவா பேச ஆரம்பிக்கும் முன் கூட்டத்திலிருந்த ஒரு வயஸானவர் இந்த பால ஸ்வாமிகளை வியப்போடு பார்த்தார்.

“66 வது ஆச்சார்யாள் ரொம்ப அழகா உபன்யாஸம் பண்ணுவார்..அவரோட வாக்வன்மை எல்லாரையும் ஆகர்ஷிக்கும். ஆனா, இவரோ…… ரொம்ப சின்னக் கொழந்தையா இருக்காரே! என்னத்தை பேசப் போறார்?” என்று மனஸில் சந்தேகம் அலைபாய கூட்டத்தில் முன்னால் வந்து உட்கார்ந்தார்.

அன்று பெரியவாளுடைய முதன்முதல் உபன்யாஸம் “ஸ்யமந்தகமணி” திருட்டுப் போனது, கிருஷ்ணனுக்கு அபவாதம் வந்தது, அப்புறம் ஜாம்பவானோட சண்டை போட்டு ஜாம்பவதியை கல்யாணம் பண்ணிக் கொண்டு, ஸ்யமந்தகமணியை கொண்டுவந்து அபவாதம் நீங்கப் பெற்றது பற்றி ரொம்ப அழகாக பேசினார். அன்று அத்தனைபேரும் ஆனந்தக் கடலில் மூழ்கினர். என்ன அருமையான, கோர்வையான உபன்யாஸம்!

அந்த வயஸானவர் ஓடி வந்து பெரியவா பாதத்தில் விழுந்தார்……..”மஹாப்ரபோ!” என்று அரற்றினார். அப்புறம் கூட்டத்தினரை நோக்கி பேசினார்.

” 66 வது பீடாதிபதியான கலவை பெரியவாளோட உபன்யாசத்தை நான் நெறைய தடவை கேக்கற பாக்யத்தை அடைஞ்சிருக்கேன்…..இந்த பதிமூணு வயஸ் கொழந்தை என்ன பேசப் போறார்?…ன்னு நெனெச்சேன்…..ஆனா, இந்த மொதல்உபன்யாசத்லேயே……. ‘தான், பழைய பீடாதிபதிக்கு ஏத்த வாரிசுதான் !’ ன்னு நித்ரூபிச்சுட்டார்! என்னோட தப்புக்கு நான் மனஸார மன்னிப்புகேட்டுக்கறேன் ஆனா, என்னால இப்போ அழுகையை கட்டுப் படுத்த முடியலை………ஏன்னா, எனக்கு இப்போவே எம்பதுக்கு மேல வயசாச்சு. இன்னும் இந்த ஆச்சார்யாளோட உபன்யாசங்களை எவ்வளவு நாள் கேக்கப் போறேன்?..ன்னு நெனைச்சா ரொம்ப தாபமா இருக்கு. அழுகையை அடக்க முடியலை ” என்று அழுதார் அந்த பெரியவர்.

பெரியவாளோட முதல் உபன்யாசத்துக்கு அவருடைய பரமகுருவின் மஹா பக்தர் மூலம் கிடைத்த பாராட்டு!

Here is the English translation of the above post.

MahaPeriava, who took over as the 68th Matathipathi (head) of Sri Kanchi Kamakoti Peetam, in 1907, at the tender age of 13 years,

who walked this earth for hundred years amongst us, the lowly earthlings that we are,

who uplifted us with His, nectar—like speech,

who practiced what the Sastras preached without compromising even the minutest bit, and

who, even today, blesses those who surrender to Him with their soul and mind, was requested to give an Upanyasam on the evening of the day He ascended the throne, by some elders of the SriMatam.

Kumbalonam was thronged by a sea of people. An elderly person, looked at this ‘Bala Sanyasi’ with surprise and curiosity.

“The 66th Peetathipathi used to deliver beautiful Upanyasams. His power of speech used to attract everyone. But…..He…..seems a tender child ! What is that He is going to talk?”—the old bloke came and sat in the front with a lot of doubt in his mind.

It was the first Upanyasam (discourse) of Periava. It was on how the ‘SYAMANTHAKAMANI’ was missing; how SriKrishna was censured; how He fought with Jambavan, and married Jambavathi, how He got back the ‘Syamanthakamani’ and returned it and how He cleared Himself. All those who heard the Upanyasam were overwhelmed with joy and wondered ,’Oh! What a wonderful Upanyasam this was!’

The elderly person (who doubted His ability to deliver Upanyasam), came running to Him and fell at His feet, “Oh! Lord !” He then turned to the crowd and spoke, “ I had the great ‘Bagyam’ (fortune) of listening to many an upanyasam of Kalavai Periaval (66th Peetathipathi). I thought what this ‘child’ is going to talk in HIS tender age of 13 ! But in His first Upanyasam itself, He proved that He is an able successor to Him. I tender my wholehearted apology. I am unable to control my emotions now, because, when I think ‘ I am already past 80 years. How many more Upanyasams by this Acharyar, I will be fortunate to listen to?’, I become very emotional and hence unable to control my crying.”—The elderly person cried, unable to control his emotions.

That was some accolade from a very staunch devotee of Periava’s ParamaGuru!Categories: Devotee Experiences

Tags:

10 replies

 1. These are just fanciful narrations. May not have actually happened. Understandable since no such episode described in any of the historical narrations including from Sri Mahaperiyava Himself.
  However imaginative narrations are purely intended to inspire more devotion in the minds of Sishyas. So acceptable.
  We should not worry whether it is Kumbhakonam or Kalavai etc for the same reason.
  My devotion remains always

 2. I am not able to control my tears rolling when i read this yesterday in Fb as well as now !! Periyava Charanam Sharanam yields us His Kataksham! Shankara!

 3. Respected Bhakthas,

  Maha Periyava took sanyasa at Kalavai, but this incident quoting that on the same evening he did upanyasam in Kumbakonam. Can someone clarify?

  Thanks
  Venkat

 4. Reblogged this on V's ThinkTank.

 5. Nice translation. Thanks very much.
  But I was wondering if I could make a small suggestion. I refer to the term ‘bloke’ used a few times in the translation. The old devotee had his doubts about the ‘Bala Periyavas’ ability to give a Pravachanam. But later, after the Pravachanam, makes a public apology for his earlier attitude. I think, considering his age (& ultimately) his humility,calling him a ;bloke’ sounds a little disrespectful. Just my thought.
  Thanks once again for the speedy translation though

 6. Here is the English translation of the above post.

  MahaPeriava, who took over as the 68th Matathipathi (head) of Sri Kanchi Kamakoti Peetam, in 1907, at the tender age of 13 years,

  who walked this earth for hundred years amongst us, the lowly earthlings that we are,

  who uplifted us with His, nectar—like speech,

  who practiced what the Sastras preached without compromising even the minutest bit, and

  who, even today, blesses those who surrender to Him with their soul and mind, was requested to give an Upanyasam on the evening of the day He ascended the throne, by some elders of the SriMatam.

  Kumbalonam was thronged by a sea of people. An elderly person, looked at this ‘Bala Sanyasi’ with surprise and curiosity.

  “The 66th Peetathipathi used to deliver beautiful Upanyasams. His power of speech used to attract everyone. But…..He…..seems a tender child ! What is that He is going to talk?”—the old bloke came and sat in the front with a lot of doubt in his mind.

  It was the first Upanyasam (discourse) of Periava. It was on how the ‘SYAMANTHAKAMANI’ was missing; how SriKrishna was censured; how He fought with Jambavan, and married Jambavathi, how He got back the ‘Syamanthakamani’ and returned it and how He cleared Himself. All those who heard the Upanyasam were overwhelmed with joy and wondered ,’Oh! What a wonderful Upanyasam this was!’

  The old bloke (who doubted His ability to deliver Upanyasam), came running to Him and fell at His feet, “Oh! Lord !” He then turned to the crowd and spoke, “ I had the great ‘Bagyam’ (fortune) of listening to many an upanyasam of Kalavai Periaval (66th Peetathipathi). I thought what this ‘child’ is going to talk in HIS tender age of 13 ! But in His first Upanyasam itself, He proved that He is an able successor to Him. I tender my wholehearted apology. I am unable to control my emotions now, because, when I think ‘ I am already past 80 years. How many more Upanyasams by this Acharyar, I will be fortunate to listen to?’, I become very emotional and hence unable to control my crying.”—The old bloke cried, unable to control his emotions.

  That was some accolade from a very staunch devotee of Periava’s ParamaGuru!

Leave a Reply

%d bloggers like this: