Cho speaks about Periyava

This is from “Enge Brahmanan?” serial by Cho. Typed by Sri Varagooran mama / Bala Hanuman

periyava-chronological-467

துக்ளக் ஆசிரியர் சோ கூறுகிறார்…

நான் ஒரு incident சொல்றேன். ஆச்சரியமா இருக்கும்.

“நான், Indian Express Group-ல நிறைய பேர், Goenka, grand sons… Arun Shourie, Gurumurthy எல்லோரும் மஹா சுவாமிகளைப் பார்க்கப் போயிண்டிருக்கோம்.

அப்போ போற வழியிலே, என் வாய் சும்மா இல்லை. என் வாய்தான் எப்பவுமே சும்மா இருக்காதே…”ஏன் இந்த மகா ஸ்வாமிகள் இப்படிப் பண்ணினார்னு ஒரு விஷயம் பத்திக் கேட்டேன். அது சரியில்லையே, ஏன் அப்படிப் பண்ணினார்?” என்று.

நான் தான் பெரிய ப்ருஹஸ்பதி ஆச்சே… எல்லாத்தைப் பத்தியும் பேச முடியுமே!” பகவான் கொடுத்த எதை use பண்றேனோ இல்லையோ, வாயை மட்டும் நன்னா useபண்ணிண்டு இருக்கேன். So, அந்தமாதிரி கேட்டுட்டேன். அப்ப குருமூர்த்தி அவாள்லாம், “நமக்கு என்ன தெரியும்? என்னமோ பண்ணியிருக்கார். நமக்குத் தெரியாது” என்றனர்.

இது தாம்பரத்துக்கும் முன்னால் நடந்த சம்பவம்.

காஞ்சீபுரத்துக்குப் போய் உட்கார்ந்தோம் அவர் முன்னாலே… நிறைய பேர் இருந்தா. அதனால இந்த incident சொல்றதில்ல தப்பில்ல… ஒரு 200 ~ 250 பேர் இருந்தா. அவர் நிறைய விஷயங்கள் பேசினார்.

பேசிட்டு, என்னைப் பார்த்து, “இப்ப உனக்கு நான்அந்த மாதிரி ஏன் பண்ணினேன்னு தெரிஞ்சுண்டாகணும் இல்லையா? இல்லைனா மூளை சும்மா இருக்காது, இல்லை ?”

ஆடிப் போயிட்டேன். எழுந்து ஓடிப் போயிடலாம் போல இருந்தது.

சாதாரணமாகவே அவர் முகத்தைப் பாக்கறதே கஷ்டம். இந்த மாதிரி சொன்னதுக்கப்புறம் என்ன பண்றதுன்னே தெரியலே. நைசா நழுவிடலாமா என்கிற அளவுக்கு வந்துட்டேன். அப்புறம் பெரிய explanation கொடுத்தார்.

எனக்காக இல்ல. அங்க இருக்கற எல்லாருக்காகவும் – தெரிஞ்சுக்கட்டும்னு…

எப்படி அவருக்குத் தெரிஞ்சுது சார் ? எப்படிக் கண்டு பிடிச்சார் அவர் ? நாங்க இங்க எங்கேயோ பேசிண்டிருக்கோம். நான் கேட்டிருக்கேன். அங்க போய் உட்கார்ந்தவுடன், “இது உனக்குத் தெரிஞ்சாகணும் இல்லியா?” என்று கேட்கிறார். இது மாதிரி சில powers எல்லாம் இருக்கு சார்.

நான் இத சொல்றத வச்சு நான் அவருக்கு என்னமோ ஆத்மார்த்த சிஷ்யன் என்று எல்லாம் நினைச்சுடாதீங்கோ. கிடையாது. ஏதோ சில சமயம் பார்த்திருக்கிறேன். பேசியிருக்கிறேன்.. ஆனா அவருக்கு என் தாத்தா மேல ரொம்ப அபிமானம் உண்டு. அதனால கொஞ்சம் பேசுவார். அப்படி வச்சுக்கணுமே ஒழிய நான் என்னமோ அவருக்கு ரொம்ப close, சிஷ்யன் அப்படி எல்லாம் நினைச்சுடாதீங்கோ…எனக்கு அந்த அருகதை கிடையாது.

But, எதுக்கு சொல்ல வந்தேன்னா, நமக்கு மீறின விஷயங்கள் நிறைய தினம் உங்க Life-லேயும் நடக்கிறது. என் Life-லேயும் நடக்கிறது. நம்ப Realizeபண்றதில்ல. இதெல்லாம் கடவுளோட வேலைன்னுCategories: Devotee Experiences

10 replies

 1. Sir. Thank you very much for translation.

 2. Ram Ram – English translation – This was really more of a colloquial conversation so translation may be a bit awful. Kindly bear.

  Shri. Cho Ramaswamy, popular actor, head to Thuglak magazine, and a political analyst narrates his experience:

  Let me tell you an incident. It will really be surprising.

  Myself and many members of ‘Indian Express’ group like Shri. Goenka, grand sons, Shri. Arun Shorie, Shri. Gurumurthy were on the way to see Maha Swamigal.

  On the way I did not keep my mouth shut and started talking. I can never keep quite right? “Why did Maha Swamigal do this ?” I said to all referring to one of the incidents.

  I think I’m a big ‘Bruhaspathi’ (big man like Brahma). I think I can talk about anything! I’m not sure if I’m using anything else Bhagawan has given me but using my mouth to its fullest capacity. So, I made the comment as mentioned above. Shri Gurumurthy and others intervened and said, “We do not know much about this. Periyava has done it like this. He only knows that we do not”.

  This happened in Tambaram when we were on the way till Kanchipuram.

  We reached Kanchipuram and sat in front of Periyava. There were many people sitting ahead of us. So this incident is okay to share. There were around 200-250 people sitting with us. Periyava talked about many things.

  While talking, Periyava looked at me and said, “You think you should know why did like this? Otherwise you will feel restless, is it not?”

  I was stunned and wanted to run away from that place.

  It is not possible to look at Periyava with a straight face even in normal circumstances. Now after him telling like this I was dumbfounded what to do. Thought of leaving that place. Then Sri Periyava gave a big explanation. That was not only for me, but for the whole gathering out there.

  Now the point is, how did he know what I spoke somewhere else miles away? How did he find it out? (This all happened before the age of mobile phones). As soon as I went sat there, he shoots me a question “You think you should know why did like this? Otherwise you will feel restless, is it not?”. There are some Powers like this that is beyond us.
  Just because I’m narrating this incident do not think I’m close to Periyava or his Sishya. Not at all. I have had a darshan of him few times; spoke a few times. However my grandfather was very much devoted to Periyava. He used to talk about him. That is the fact. So I’m not his Sishya or close devotee…do not think like that.

  Why I’m telling you this is, we need to realize there are many things that happen in life beyond our control. This happens in your life as well as my life. We do not realize these as the act of God.

 3. What we know about Mahaans and their actions is extremelylimited. But we become judgemental without realising our incompetence and inadequacy. Sri Cho Ramaswamy has illustrated that by this instance. As he says it is all God’s Work. Hara Hara Shankara, Jaya Jaya Shankara!

 4. Mahaperiava Saranam. Nice photograph.
  No surprise about Cho’s incident. HH was a Sarva Gnani.

 5. Please translate into English

 6. Such a Modest Straight forward personality. God bless him and I pray Mahaperiyava to make Cho to come back from hospital with good health and live longer there by share loads of good things to society..

 7. ippadi pwesukira cho than thappu ethuvum nadakkama tamilaga arasueppadipatta nadavadikkai ethuvum edukkathu. appadi eduthhal athan palanai athu anubavikkum en thunithu kandanam ethuvum therivikkavillai . kandanam thervithar polavum ellathathu polavum thuglakil eluhtinar

 8. This incident can be viewed in you tube at the following link. 5.29 minutes.

  This is from 3.18 minutes

  https://www.youtube.com/watch?v=FzheoegRTsc

  Sri Periyava Saranam

 9. Ram Ram – The exact speech on the above incident is given here in the link below from the source directly is Shri. Cho’s unique style.

  https://youtu.be/FzheoegRTsc

Leave a Reply

%d bloggers like this: