A tearful write up about HH Mettur Swamigal by Shri P Swaminathan

 

HH_Metturதீபாவளித் திருநாள் கொண்டாட்டத்தில் எல்லோரும் திளைத்திருக்கும்போது அந்தத் துயரச் செய்தி மகா பெரியவா பக்தர்கள் அனைவருக்கும் பேரிடியாகத்தான் இருந்திருக்கும்.

மகா பெரியவா சொன்ன எளிமையைக் கடைசிவரை சிரமேற்கொண்டு, தன் புகைப்படம்கூட வெளி வராமல் பார்த்துக் கொண்டு, புலன் அடக்கத்துடன் வாழ்ந்து, தன் காலத்தை மிகவும் அமைதியாக கோவிந்தபுரத்தில் மகா ஸ்வாமிகள் ஆலயத்தின் ஓரமாக ஓர் அறையில் கழித்துக் கொண்டிருந்த மேட்டூர் ஸ்வாமிகள் இன்று காலை ஸித்தி அடைந்து விட்டார். பெரிய இழப்பு.

கடந்த சில நாட்களாக உடல் நலம் குறைந்திருந்த மேட்டூர் ஸ்வாமிகள் மெள்ள உடல் நலம் தேறி வருவதாக வந்த செய்திகள் பக்தர்களின் மனதை உற்சாகப்படுத்தி இருந்த வேளையில் இந்தத் துயரச் செய்தி…

மேட்டூர் ஸ்வாமிகளின் அன்பாலும் அரணைப்பாலும் பெரிதும் நான் கவரப்பட்டது நான் பெற்ற பேறு என்றே சொல்ல வேண்டும்.

‘திரிசக்தி’ இதழில் ‘மகா பெரியவா’ குறித்து பக்தர்களின் அனுபவங்களை ஒரு தொடராக எழுத ஆரம்பித்திருந்த நேரம்… ‘சங்கர நேத்ராலயா’ திரு சிவராமன் ஒரு முறை சொன்னதன் பேரில் கும்பகோணம் சென்றிருந்த நான் கோவிந்தபுரம் போய் மேட்டூர் ஸ்வாமிகளிடம் என்னை அறிமுகப்படுத்திக் கொண்டு ‘திரிசக்தி’ இதழ்களையும் கொடுத்தேன் (அதுவரை எனக்கு அறிமுகம் இல்லை). ‘மகா பெரியவா குறித்த செய்திகளை அவரது பக்தர்களிடம் இருந்து திரட்டி தொடர் எழுதி வருகிறேன்’ என்று சொன்னேன். ‘ரொம்ப கவனமா எழுதுங்கோ… ஆதாரமானதை மட்டும் எழுதுங்கோ’ என்று என் மேல் நம்பிக்கை இல்லாமலே பேசிக் கொண்டிருந்தார். ‘ஆத்மார்த்தமாகவும் ஓரளவு ஆதாரத்துடனும்தானே எழுதி வருகிறோம்… இவர் இப்படிச் சொல்கிறாரே?’ என்று ஒரு குழப்பத்துடன் நமஸ்காரம் செய்து விட்டு, திருப்தி இல்லாமலே திரும்பினேன்.

இரண்டு மூன்று மாதங்கள் கழித்து கோவிந்தபுரம் மகா ஸ்வாமிகள் ஆலயத்தைத் தரிசிக்க குடும்பத்துடன் போயிருந்தேன். ஆலயத்தில் ஆச்சார்ய புருஷர்களை தரிசித்துக் கொண்டிருக்கும்போது அங்குள்ள அர்ச்சகர், ‘நீங்க திரிசக்தி சுவாமிநாதன்தானே… நீங்க எப்ப வந்தாலும், ஸ்வாமிகளைப் பாத்துட்டுப் போகுமாறு சொல்லி இருக்கார். உங்களைப் பத்தி ‘வந்தாரா?’னு கேட்டுண்டே இருப்பார். ஸ்வாமிகளை அவசியம் பாத்துட்டுப் போங்கோ’ என்று சொன்னார். மனதில் உற்சாகத்துடன் ஸ்வாமிகளைப் போய் தரிசித்தேன்.

புன்னகையுடன் வரவேற்றார். ‘நீங்க கொடுத்துட்டுப் போன திரிசக்தி இதழ்கள்ல ‘மகா பெரியவா’ தொடரைப் படிச்சேன். நன்னா வந்திருக்கு. தொடர்ந்து நிறைய எழுதுங்கோ’ என்று ஆசிர்வதித்தவர், சுமார் 40 நிமிடம் பேசிக் கொண்டிருந்தார். அடுத்தடுத்த மாதங்களில் போனபோது இதுபோல் முக்கால் மணி நேரம் பேச்சு ஓடிக் கொண்டிருந்தது (திரு சிவராமனிடம் ஒருமுறை கோவிந்தபுரத்தில் இருந்தபடியே, ‘ஸ்வாமிகளுடன் முக்கால் மணி நேரம் பேசிக் கொண்டிருந்தேன்’ என்றபோது, ‘குடுத்து வைத்தவர் நீங்கள். நாங்கள் போனால், பெரும்பாலும் அவ்வளவு நேரம் பேச மாட்டேங்கிறார்’ என்று அன்புடன் குறைப்பட்டுக் கொண்டார்).

இந்த நிலையில்தான் ஒரு முறை திரு ரங்கன் கௌடா வெளியிட்ட ‘மொமெண்ட்ஸ் ஆஃப் எ லைஃப்டைம்’ என்கிற ஆங்கில நூலை என்னிடம் தந்தார் மேட்டூர் ஸ்வாமிகள். மகா பெரியவாளின் பக்தர்கள் அனுபவங்கள் அடங்கிய அருமையான நூல் அது. ‘இதைப் படித்துப் பாருங்கள். உங்களுக்கு மேலும் பல நல்ல விஷயம் கிடைக்கும்’ என்றார்.

சென்னை வந்த பின் ஓரளவு படித்தேன். ‘இந்த அருமையான புத்தகத்தை தமிழில் நான் மொழி பெயர்த்து (எனது ‘மகா பெரியவா’ நூல் வெளிவருவதற்கு முன்) நானே வெளியிடலாமா?’ என்று யதேச்சையாக ஒரு நாள் சிவராமனிடம் கேட்டேன். ‘தாராளமா பண்ணலாம். எதுக்கும் மேட்டூர் ஸ்வாமிகளிடம் ஒரு தடவை சொல்லிடுங்கோ’ என்றார். அதை அடுத்து இதற்கென்றே ஒரு முறை கோவிந்தபுரம் போய் மேட்டூர் ஸ்வாமிகளிடம் விவரம் தெரிவித்தேன். ‘தாராளமா பண்ணுங்கோ… திரிசக்தில ஒங்க எழுத்தைப் பார்த்தேன். நீங்களே பண்ணா இன்னும் நன்னா இருக்கும்’ என்றார் (‘சுவாமிநாதனே மொழியாக்கம் பண்றதா இருந்தா அவரே தாராளமா பண்ணட்டும்’ என்று மேட்டூர் ஸ்வாமிகள் தன்னிடம் சொன்னதாக பின்னாளில் சிவராமனே ஒரு முறை தெரிவித்தார்).

‘நானே எழுதி இதை பப்ளிஷ் செய்யும்போது பின்னாளில் உரிமைப் பிரச்னை என்று சட்டச் சிக்கல் ஏதாவது வந்து விடுமோ?’ என்று எழுத்தாளருக்கே உண்டான சந்தேக புத்தியில் மேட்டூர் ஸ்வாமிகளிடம் கேட்டேன். புன்னகைத்தபடி, ‘போடுங்கோ… போடுங்கோ’ என்று வாய்மொழி உத்தரவு கொடுத்தார்.

மிகவும் சந்தோஷமாக சென்னை திரும்பி, தமிழாக்கம் செய்யும் பணி துவங்கியது.

என்னிடம் ஸ்வாமிகள் கொடுத்த ஆங்கிலப் புத்தகத்தில் சில பக்கங்கள் விடுபட்டுப் போயிருந்தன. சிலவற்றின் தொடர்ச்சி இல்லை. எனவே, அடுத்த ஓரிரு மாதங்களில் கோவிந்தபுரம் போய் இதைச் சொன்னேன். ‘ஆமாம்… பழைய புத்தகத்தில் இந்தக் குறை இருப்பதாகப் பலரும் சொன்னார்கள். அப்புறம் அடிச்ச வேற புத்தகம் தர்றேன்’ என்று திருத்தப்பட்ட ஒரு புத்தகம் கொடுத்தார்.

தமிழாக்கம் செய்யும் பணி வேகமாக நடந்தேறியது. வருகிற 2013 டிசம்பரில் இதை வெளியிடலாம்… அதுவும் மேட்டூர் ஸ்வாமிகள் திருக்கரங்களால் கோவிந்தபுரத்தில் வெளியிடலாம் என்று எனது தீர்மானித்திருந்தேன். வேலையும் துரித கதியில் நடந்து கொண்டிருக்கிறது.

ஆனால், அவரது திருக்கரத்தால் வெளியிடும் வாய்ப்பை இழந்து விட்டேனே என்று தவிக்கிறேன். ஆசைப்பட்டுக் கொடுத்த புத்தகத்தைப் பற்றி அடிக்கடி விசாரித்துக் கொண்டிருப்பார். அந்த அருமையான தமிழ் தொகுப்பை அவரது திருக்கரத்தால் வெளியிட முடியாமல் அவருக்கே அர்ப்பணம் செய்யும்படி ஆகி விட்டதே என்று நெஞ்சம் விம்முகிறது.

ஜய ஜய சங்கர ஹர ஹர சங்கர.

– பி. சுவாமிநாதன்
2.11.2013 சனிக்கிழமை
—————————————–
* இன்றைய தினம் கோவிந்தபுரம் சென்றிருந்தேன். மேட்டூர் ஸ்வாமிகளின் பக்தர்களும், ஸ்ரீமடத்தின் பக்தகோடிகளும் பெருமளவில் வந்திருந்தார்கள். ஸ்வாமிகளுக்கு நடந்த அபிஷேகக் காட்சிகளைக் கண்ணுற்ற பக்தகோடிகள் பலரது கண்களிலும் நீர் முட்டிக் கொண்டு வந்ததைப் பார்க்கும்போது எளிமையான அந்த மகான், என்றென்றும் இதே கோவிந்தபுரம் தபோவனத்தில் நமக்காக இருப்பார் என்கிற திடமான நம்பிக்கை ஏற்பட்டது.

அனந்தகோடி நமஸ்காரம்.

ஜய ஜய சங்கர ஹர ஹர சங்கரCategories: Devotee Experiences

Tags:

21 replies

 1. Mahesh, for the benefit of those who cannot read Tamil fluently, I have attempted a translation to English. This is the first time I’m doing a translation of any kind. I apologise for any inadvertent errors that might have crept in.
  I have proof read this once myself and once from my father. Hopefully the authenticity of the original has been retained. Request you to publish this.
  Thanks.
  Krishna

  This bit of sad news would definitely have been a shock for all the devotees of Mahaperiyava, coming as it did during Deepavali celebrations.

  Mettur Swamigal was an ardent follower of MahaPeriyava’s dictum. He avoided any kind of publicity – he took care not to even let his photograph become public. He led a calm, secluded life in Mahaperiyava’s memorial in Govindapuram. He attained Siddhi today morning. It is a huge loss to all of us.

  This was a body blow to his devotees who were rejoicing after seeing reports that Mettur SWamigal was actually on the road to recovery after having been ill for quite a while.

  It was my good fortune that I had secured his affection and love.

  It was a time when I had started writing a series of articles about Devotees’ experiences with MahaPeriyava in a magazine called ‘ThriShakthi’. Following ‘Shankar Nethralaya’ Sivaraman’s request, I took a detour to Govindapuram during my visit to Kumbakonam and introduced myself to Mettur Swamimgal and handed over a few copies of ‘ThriShakthi’ to him (I did not know about him till then).
  “I interview people who have interacted closely with MahaPeriya and publish these experiences in a series of articles in this maganize”, I told him.

  “Please take extreme care when doing this; publish only those experiences which are really true and come from authoritative sources”, he said. His tone seemed to indicate that he thought I was not doing that sincerely.

  I performed Namaskaram and left the place disappointed inspite of my sincere attempts in publishing the articles based on facts.

  2-3 months after this incident, I had gone to the Mahaperiyava memorial at Govindapuram along with my family. When I was looking at the photos of all the Acharyas in the hall, the priest approached me and said ” Aren’t you ThriShakthi Swaminathan ? Whenever you come, I have been instructed to tell you to go and meet him. He keeps asking if you have come. Please do meet him”. I happily went to meet him.

  He gave me a smiling welcome. “I read the series of articles on MahaPeriyava in the ‘ThriShakthi’ magazines you left with me. It has come out very well. Keep at it.” He spoke with me for around 40 minutes. During my subsequent visits too, he used to talk to me for 40-45 minutes. (When I once told Sivaraman in Govindapuram itself that i spoke to the Swamigal for 45 minutes, he said I was a blessed soul and noted wistfully that the Swamigal does not speak to him for that long a duration).

  During one of these conversations, the Swamigal gave me a copy of the book ‘Moments of a lifetime’ authored by Rangan Gowda. It was a treasure trove containing several experiences about Maha Periyava. “Do read this’, he said, ‘ you will come to know about many new things’.

  After coming back to Chennai, I started to read the book. One day, I casually asked Sivaraman “Can I translate this wonderful book to Tamil myself ?”. He replied “Yes, of course, but do keep Mettur swamigal also informed.” I next went to Govindapuram just for this purpose and told Mettur Swamigal about this. He said “Please do go ahead…I have read your article in Thrishakthi and I feel the translation will come out even better if you youself do it”

  “If i myself publish this, will there be any copyright issues”, I asked Mettur Swamigal – a question typical of a writer . Smilingly, he said ” Just go ahead”.

  Totally satisfied, i returned to Chennai and started the business of translation.

  There were a few pages missing in the book that Swamigal had given me; no continuity in a few pages. I told him about it when i went to Govindapuram in the next 1-2 months. “Yes, many people have told me about this problem existing in the older version. I will give you a newer edition”, he replied and gave me a copy from the newer edition.

  The exercise of translation went on speedily. I had made up my mind to release the book in the month of December 2013; in fact, it was my desire to get it done by his holiness at Govindapuram.

  However, it was not to be; I’m crestfallen. He used to enquire frequently about the newer edition of the book he had given me. I’m disappointed that the book which was supposed to be released by him is now being dedicated to him.

  Jaya Jaya Shankara Hara Hara Shankara
  P Swaminathan
  02/Nov/2013 Saturday
  ————————————-
  I had gone to Govindapuram on this day. Several of his devotees and several SriMatam devotees had assembled there. When I saw the tears in the eyes of the people assembled there during the Abhishekam, I was sure that the great soul would forever remain in Govindapuram for our sake.

 2. MAHA MAHA PERIYAVAA THIRUVADIGALE SHARANAM

 3. i have been forgetting to write about the photo now appearing. Mettur swamigal never allowed photographs our publicity and was not very happy about my giving a photo to some other devotee. this photo appearing is a rare one. you will be surprised Mahesh that this was clicked by a child some two years ago and when the child apologised later with the photo HH took it in His hand and smilingly gave it back to that child!!!! this is a blessed photo you are putting along with periava and his poorvashrama photo.

  • Very nice that a child is responsible for taking this valuable photograph of HH. Mettur SwamigaL. The incident reminds of the picture where Maha Periyava appeared in Homa Agni at a Homam in Orirukkai and the same was caught on mobile camera by a young boy, and the picture is very well worshipped by countless devotees! Blessed children! Jaya Jaya Shankara, Hara Hara Shankara!

 4. We were blessed to seek the blessings of Mettur Swamigal . This Jan 2013 when we were on our to sabarimala pilgrimage visited Govindapuram . Had a wonderful opportunity to interact with Mettur swamigal and seek his blessings . We were discussing about the sabarimala pilghrimage and about our sat sang ( Hari Om Sath Sang ) and we also did bhajans and sang few songs on Maha Periywal and other Guru’s .

  His words and still in our minds .

  Hara Hara Sankara Jaya Jaya Sankara.

  Govindarajan

 5. How do I get a copy of the Moments of Life (English Edition) ? Searched it on Google, unable to locate if this is available for purchasing.

  Also, can anyone translate this into English for the non-tamil readers. Its a request.

  Thanks

 6. I am B.M.Jawahar,
  Sri Sri Metturu Swamigal ( we are call only PERIYAVAA) is my heart. Wherever i was go to Govindapuram with my Guruji (saami) talk with me Sri Sri Swamigal very long time. Last i was Dharshan Sri Sri Swamigal 22.10.2013. Next day i was left from Tamil Nadu to Maharashtra,now i am in Maharashtra, i am now anxieties and very worry for i not there.

  !! Sri Sri Periyavaa Saranam. !!

 7. I remember meeting Mettur Swamigal while Maha Perivaya was camping in Miraj. During that time he had not taken sanyasa. That endearing smile is still fresh in mind.
  Hara Hara Shankara Jaya jaya shankara

 8. oh yes i remember Mettur swamigal mentioning about the moments of life may come in Tamil and i will be getting to read it!!! things are going smooth and i am sure i will be able to get a copy in Tamil. normally i dont go out to purchase books as mahesh knows. n.ramaswami

 9. Dear mageshi had the opportunity to convey to Mettur swamigal about Chronicle of Sri HH periyava last pada yatra when it was published by urself in the site. He just smiled . Very simple
  jaya jaya sankara hara hara sankara

 10. I was privileged to have his dharshan during one of my visits to Govindapuram along with my nephew’s family. We are all so fortunate and blessed to have lived during the life time of Mahaperiava, Ramana Maharishi and other great saints like Mettur Swamigal, who is solely responsible for this great project at Govindapuram for all the earlier Swamigals of Kandhi Matam.

 11. blessed are those came in contact with this great man of whom I knew nothing until now.

 12. We don’t know the Gems of Maha Periyava is spread out through out the world.,”Periyavalai Smarana Mathrena nam manthil irukum,ella doshangalum vilakum,ella shubhamum kai kudum, Anaal Rombha Gavanama Bhaya Bhakthiyodu erukkanam,Ellam Avarukku Nanna Theriyum.Nambi Vandhavarkalai oru naalum Kai Veda Mattar Ethu Sathyam…Sathyam …Sathyam..”

 13. Sri. P.Swaminathan is a very blessed person. His experiences with Sri. Mettur Swamigal evole a lot of devotion and piety in us. I have read the Moments of Life in English. I hope Sri Swaminathan’s Tamil Translation comes out soon by Sri. Mettur SwamigaL’s Grace and Blessings. At Govindapuram, Sri. Mettur SwamigaL along with Maha Periyava will perennially remain and Bless us devotees always. A Great Life in Service of Maha Periyava! Sri Swamigal’s photo is a rare gift to all of us. The picture shown previously showed Sri. SwamigaL walking away from us and it was very poignant. The new photo shows that He is with us all. Jaya Jaya Shankara, Hara Hara Shankara!

 14. I AM MISSING SRI METTUR SWAMIGAL.
  I WAS BLESSED TO INTERACT WITH THIS VERY KNOWLEDGABLE SWAMIGAL IN 1979-80

  • Rsp. Sir

   Has the translation work of the book “மொமெண்ட்ஸ் ஆஃப் எ லைஃப்டைம்” completed.

   If so send in the form of pdf over email.

   venkat.tk
   chennai/aurangabad
   9962659387

 15. Periyavalin arumaiyana seedargalil oruvarana Mettur swamigalukku engal anaivaradhu mariyadhai kalandha namaskarangal. Naan sendra madham nadandha Maharudram nigazhchiyin podhu avarai darisanam seidhu vandhen. elimai avaradhu aadai. inimai avaradhu sol. Periyavavin thiruvadigalil avar sendru adaindhadhai ketka mana varuththam thaan.
  Prakash

 16. A touching and inspiring experience.

Leave a Reply

%d bloggers like this: