From Kalki ….

 

அது 1988ஆம் வருடம். தொழிலை அபிவிருத்தி செய்ய வங்கியில் இருந்து கடன் கேட்டிருந்தோம். கொஞ்சம் உதாசீனமாகப் பதில் கிடைத்தது. இதை தந்தையிடம் சொல்லவேயில்லை.

திடீரென்று அப்பா, அம்மா இருவரும் காஞ்சிபுரம் போகலாம் என்று அழைத்த உடன் கிளம்பினேன். பெரியவாளைத் தரிசனம் செய்ய, 300க்கும் அதிகமானோர் நின்றிருக்க, நாங்கள் கடைசியில் நின்றிருந்தோம்.

திடீரெனப் பெரியவா வழிவிடச் சொல்லி கூட்டத்தை சைகை செய்தார். வழி கிடைத்தவுடன் கடைசியில் நின்றிருந்த எங்களை அருகில் வரும்படி அழைத்தார். மெய் பதற அவர் முன் சென்று நின்றோம்.

“என்ன வேண்டும்?” என்று இரண்டு முறை கேட்டார்.

நாங்கள், “எதுவும் வேண்டாம்” என்று, பவ்யமாகத் தலை அசைத்தோம்.

மூன்றாவது முறை கோபமாகக் கேட்டார்.

உடனே “பிரசாதம் வேண்டும்” எனக் கூறினோம்.

உடனே, தனது திருவடிகளில் அணிந்திருந்த பாதுகைகளை எடுத்து, தாமரை மலரை அதன் மேல் வைத்து எங்களிடம் கொடுத்தார்.

பரதாழ்வார், ஸ்ரீராமரின் பாதுகைகளைக் கேட்டுப் பெற்றார். அது மகா புண்ணியம். கேட்காமலேயே – மகா பெரியவாளின் பாதுகை கிடைத்ததும் இதுதான் நினைவுக்கு வந்தது.

அந்த நொடியில் என் சர்வ நாடியும் அடங்கின. சர்வாங்கமும் ஒடுங்கின. மேனி புல்லரித்து, எத்தனை நேரம் உறைந்து போனேன் என்று தெரியாமல் செய்த அபார கருணை அது. பரவசமான நேரம்!
உயிர் உள்ளவரை இறைவனது எல்லையில்லாக் கருணை என்னை ஆள வேண்டும் என்ற இறைஞ்சுதலுடன், அந்தப் பாதுகைகளைச் சுமந்து வந்தேன்.

தேரில் தெய்வம் உலா வந்து கொண்டிருக்கும்போது, தெருவில் இறங்கி, நாம் அந்தத் தெய்வத்தை தரிசனம் செய்யப் போகும் சமயத்தில், அந்தத் தெய்வம் தேரிலிருந்து இறங்கி வந்து நம் கைகளைப் பிடித்துக்கொண்டு கருணை செய்தால் எப்படி இருக்கும்? அந்த மாதிரியான ஒரு புளகாங்கிதம் அது.

காஞ்சியில் இருந்து திரும்பி வந்த உடன், வங்கியில் இருந்து அழைப்பு வந்தது. ‘ஏதோ ஒரு டென்ஷனில் சொல்லிவிட்டோம். எத்தனை லட்சம் வேண்டுமானாலும் கடன் தருகிறோம். வேண்டுமானால், செக்கை அனுப்பி வைக்கிறோம்’ என்றனர்.

இப்படி ஒன்றிரண்டு அல்ல; 20 வருடங்களுக்கும் அதிகமாக வாடாமல் அதே மலர்களுடன், சந்தனப் பேழையில் இருந்துகொண்டு, நிறையத் திருப்பங்களை, நானே எதிர்பார்க்காத அளவுக்கு நடத்தி வருகின்றன, அந்தப் பாதுகைகள்.”

சொல்லும்போதே அவர் குரலில் பரவசம் தெறிக்கிறது. அந்தப் பரவசம் நமக்குள்ளும் ததும்பத்தான் செய்கிறது.

~ கோவை கிருஷ்ணா ஸ்வீட் அதிபர் கிருஷ்ணன்.

நன்றி: “தீபம்“ (கல்கி வழங்கும் ஆன்மீக இதழ்)


நாற்பது வருஷத்துக்கு முன்னாடி காஞ்சிபுரத்தில் ஒரு அக்ரஹாரத்தின் வழியாய் காமாட்சியம்மன் கோயிலுக்குப் போய்க்கிட்டிருந்தேன். திடீரென பெரியவர் வர்றார்ன்னு குரல் கேட்டது. பரபரப்பாய் மக்கள் இங்கேயும், அங்கேயும் போய்க்கிட்டிருந்தாங்க. நானும் ஏதோ வயசான பெரியவர் வர்றார்ன்னு திரும்பிப் பார்த்தா, மஹா பெரியவா.

நான் சடார்ன்னு அந்த ஞானியின் காலைப் பிடிச்சிட்டேன். அப்புறம் அவர் அந்த இடத்தை விட்டுப் போயிட்டார். நான் ஒரு மணி நேரம் அந்த இடத்திலேயே நின்னேன். அக்ரஹாரத்து அய்யர்களெல்லாம், ‘நாங்க கூட-இவரைத் தொட்டது கிடையாது. நீ காலையே பிடிச்சுட்டியே’ன்னாங்க. நான் ரொம்பப் பயந்து போயி, கோயிலுக்குள் நுழைந்தேன்.

கோயிலுக்குள் மஹா பெரியவர் பக்தர்களுக்கு ஆசீர்வாதம் பண்ணிக்கிட்டிருந்தார். தூரத்தில் நின்ன என்னை ‘வா’ன்னு சைகையால கூப்பிட்டார்.

‘சாமி தெரியாமல் காலைப் பிடிச்சுட்டேன்’னேன்.

அதற்குப் பெரியவர் ‘ஏதோ பூர்வஜென்ம வாசம், என் காலைப் பிடிச்சுட்ட. பரவாயில்லை, என்ன பண்றே’ன்னு கேட்டார்.

‘சினிமாவுல இருக்கேன்’ என்றேன்.

‘அதனால என்ன? எங்க இருந்தாலும் ஒழுக்கமாக இரு’ என்று சொல்லி தமது கைகளை எனது கைகள் மீது வைத்து ஆசீர்வாதம் பண்ணினார்.

அன்றிலிருந்து இன்று வரை காமாட்சின்னு சொல்லும்போது, அந்த மஹா பெரியவர் என்னை ஆசீர்வதிக்கிறதா உணர்றேன்.“

~ குணச்சித்திர நடிகர் வினுசக்கரவர்த்தி

நன்றி: “கல்கி”
Categories: Devotee Experiences

4 replies

 1. Murali Sambasivan’s experience is the same as what Paul Brunton has had in 1935!
  The same words he uses.
  In search of Secret India..by Paul Brunton every devotee of Mahaperiyavaa must possess!
  God be with you!!

 2. I am an ardent devotee of maha periyavaa. I have met him only twice in person but he has helped me in incredible ways. I have been living abroad for many years and I met Maha periyavaa in USA and in Malaysia. This may seem surprising since maha periya vaa has never left India. Let me narrate those instances.
  1) I was doing my PhD in University of Alabama, TUscaloosa, USA. I have a bachelor’s and masters degree in Engineering. iI chose to do my PhD in Management Science. I went for my PhD after five years of work experience and marriage. My wife Uma agreed to take care of my mother and sister in Mumbai. my father passed away when I was 15 years old. I went on a full scholarship from the university in USA. Since I had left my family behind, I was working very hard to finish as early as possible and return to India. It was one year into the program and I was doing well. Most of the times I used to sleep in my faculty after studying until early morning. One day at about 4 am in the morning, maha periya vaa appeared in front of me. He did not say a word and touched my head with his ‘thandam’. It was like an electric shock to me. I woke up and could feel tremendous energy in my body. I struggled for nearly three months to handle the energy level. After about three months things settled down and I could feel that I was able to understand difficult materials with ease. In my research I had to use many difficult mathematical concepts that I have never learnt before. When I started reading those materials, to my surprise, I was able to understand very easily and apply in my research. When I completed my research, the supervisor of my PhD dissertation was so happy that he said my dissertation was one of the best he has come across. He did not know that it was not me who did but it was maha periya vaa who was guiding me.
  2) After my PhD, I worked in the industry in India for 5 years. Meanwhile, my sister completed her studies and got married. After her marriage I moved to M’sia with my mother, wife and daughter. I joined a public university in M’sia and now I am working as a senior professor. About 8 years ago in Malaysia, maha periya vaa again appeared in front of me (in my dream). Even though I am brahmin, I was not performing any anushtanams….not even sandhya vandanam. Maha periya vaa looked at me in front a big gathering and called me by name. He was upset that I was not performing any anushtanams and said I was living like a useless stone. He said that my purpose in life is different and ordered to start performing anushtanams. Around that time, I had donated some money to veda padasala in Delhi. I promised maha periya vaa I will start performing anushtanams. I started with sandya vandanam. The veda pada sala thanked me for the money and sent me ‘baana lingam’ and some CDs on veda parayanam. The CDs did not work. A sastrigal in Malaysia had a book on rudram, chamakam, purusha suktham…….He gave the book to me and asked me to copy the book. I was able to get a CD that had all the chantings (rudram, chamakam…). Since I had the book and started following. To my surprise I was able to memorise and chant rudram, chamakam……Meanwhile I receivhed two lingams, one from rameswaram and another from Tirupathi. Now I have the habit of chanting rudram, chamakam along with abhishekams to lingams on all holidays. I also have the uhabit of chanting when ever I visit any temple. This has changed my life in a very big way.
  3) About five years ago, I had darshan of maha periya vaa in my dream. In my dream I was running a small hotel. Maha periya vaa came and ate idlies. After eating, I give him a small sambavana. With his usual sense of humor, he looked at me said “I have never seen anyone running a hotel where they feed customers and also give money”. Then he looked at said, “do lot of dharma karyam. What ever you do now will back to you magnified 10 times at the time of need”. He also said that he would guide me at appropriate times and told me to follow his advice. To me maha periya vaa is sarveswaran.
  4) About two years ago my wife was diagnosed of very early stage breast cancer. I was distraught and prayed to maha periya vaa to help me. He came in my dream and said that I have to endure difficulties for one month and said things would become alright. A minor operation was performed and my wife is now 100 percent fit and the doctor said there is nothing to worry. This again was purely due to the grace of maha periya vaa.

 3. Dear sri Mahesh
  I should say that they all had the bagyam of moving with mahan maha periava and i wish this sort of bakthi why is possible for some people alone probably poorva janma suhrutam any how at least i am able to read the experiences of those people is it possible to have the darshan of the paduka of sri maha periava now atleast . Punniyam seydavargal allave avargal.pranams to all of them
  viji

 4. Karunamurthy..No doubt about it..
  I recall the artilces in Aananda Vikatan written by Arusvai Natarajan..How he was serving as a Cleaner..cleaning all the left overs after Visiotrs take their food(Echchakalai in Tamil) and how he was penniless and how he&his wife decided to go to Kanchi,have Darshan od Mahaperiyavaa in the evening..They also decided to take poison after having His Darshan….
  In the evening at Kanchi
  Periyavaa..”you look very dejected..are you OK..?”
  Arusuvai..silence..
  “You go and have your meals in the Mutt and come here..”
  Periyavaa asks one of His assistants to be with Arusuvai all the time..Periyavaa insists Arusuvai shd sleep nearer Him thro out the night..which cannot be over looked by Arusuvai and his wife..
  Early morning Periyavaa enquires only about Arusuvai and again asks His assistant
  ‘not to leave him alone..’

  Next day Morning Darshan for devotess.
  Periyavaa asks arusuvai to be near Him…

  One gentleman comes from Tirupathi..

  Periyavaa..”What is your problem?”
  “I dont have any problem,thanks to Periyavaa’s anugraham”
  “Then why did you come here..any purpose?”
  “Yes..I have been making lots of money by hiring Vessels for Marriages and now I have some other business,which is also doing well..So I want to give these Vessels thro which I made money to anyone whom Periyavaa recommends..”

  “Do you think the man who takes this will make money like you did?”
  “Surely..I can also help him with my contacts..”

  Periyavaa calls Arusuvai and asks him whether he will be interested to take these vessels and make money..

  Arusuvai was speechless..

  Periyavaa blesses Arusuvai and his wife with “Laddus” and asks him to take the vessels..

  Arusuvai writes ‘he never looked back..’

  He made so much money that he was always supplying Laddus as Prasadams in all Periyavaa’s Jayanthi at Kanchi Mutt..

  When Arusuvai wanted to repay his respects to that man who helped him in Thiruppathi,
  Arusuvai was shocked to find him a pauper..due to bad business environment..!

  Arusuvai helps him to come up in Life..

  I dont know whether there can be any other more amazing MIracles than this
  to prove that Mahapeiyavaa is God Himself..

  Everyone knows Arusuvai charged Rs4 cr for Jayalalitha’s adpted son’s lavish wedding for a single lunch!

  Arusuvai is very simple despite all these ups and ups..!

Leave a Reply

%d bloggers like this: