“It was Maha Periyava who had come to the temple that day!”

Dr Ravi1 Dr Ravi3 Dr Ravi4Dr Ravi2

 

Mr கணேசன் என்று ஒரு பெரியவா பக்தர். மஹா பெரியவா கொடுத்த பாணலிங்கத்தை அவரது பாக்டரியில் பிரதிஷ்டை செய்து ஒரு கோவில் கட்டியிருக்கிறார். திருவொற்றியூர் கோவிலில் இருந்து 400 வருட நந்தி, பிள்ளையார், முருகனுடன் வள்ளி, தெய்வானை சன்னதி உள்ளன.

கும்பாபிஷேகம், மண்டல பூஜை செய்துவிட்டார். பால பெரியவா கோவிலுக்கு வந்து பூஜை பண்ணியிருக்கார். இந்த சிவனுக்கு மகாலிங்கேஸ்வரர் என்று ஜெயேந்திர பெரியவா பெயர் சூட்டிஇருக்கா.

2 வாரம் முன்பு ஒரு interesting and அதிசய நிகழ்வு. ஒரு விடிகாலை 4 மணி அளவில் பாக்டரி மெயின் கேட் தட்டும் சத்தம் அந்த செக்யூரிட்டிக்கு கேட்டது. அவன் ஒரு சிறு வயது பையன். எழுந்து பார்த்தால் ஒரு வயதான சன்யாசி. பையன் கதவை திறந்து விட்டான். அவர் உள்ளே வந்து நேராக சிவன் சந்நிதிக்குள் சென்று பூஜை செய்தார். மலர் அர்ச்சனை செய்தார். பிறகு ‘இந்த கோவிலின் உரிமையாளர் யார்’ என்று கேட்டார். பையன் பதில் சொன்னவுடன் ‘குல தெய்வத்துக்கு காவடி எடுக்க சொல்லு. அது விட்டுப்போச்சு. காமாக்ஷி, மீனாக்ஷிக்கு அபிஷேகம் செய்ய சொல்லு’ என்று சொல்லிவிட்டு, விபூதி பிரசாதம் கொடுத்தார். (காஞ்சிபுரம் மாவட்டத்தில் இருக்கும் எந்த சிவன் கோவிலுக்கும் அம்மன் சந்நிதி தனியாகக் கிடையாது). பையன் உள்ளே போய் பேப்பர் எடுத்து வருவதர்க்குள் அந்த சந்நியாசி போய்விட்டார். கேட் அருகில் தூங்கிக்கொண்டிருந்த இன்னொரு நேபாளி செக்யுரிடிக்கு இது எதுவும் தெரியாது.

இந்த சம்பவத்தை அவன் ஓனரிடம் சொன்னவுடன் ‘அவர் எப்படியிருந்தார்’ என்று கேட்டதற்கு அவன், பாக்டரி ஆபீஸ் வாசலில் வைத்திருக்கும் படத்தில் உள்ளவர்தான் வந்தார் என்று சொன்னான். அந்தப் படம் ‘பெரியவா படம்’ ! அந்த செக்யூரிட்டிக்கு பெரியவா பத்தி ஒன்றும் தெரியாது ! ஆனால் அவன் கடவுள் பக்தி உள்ளவன்.

அந்த சின்ன கோவிலுக்கு பெரியவா வந்திருக்கா. இது சத்தியம். என்ன ஒரு பாக்யவான் அந்த செக்யூரிட்டி, என்ன ஒரு பாக்யவான் அந்த owner Mr கணேசன். அந்த கோவிலுக்கு தீபாவளிக்கு முன்தினம் பிரதோஷம் அன்று செல்லும் பாக்கியம் எனக்கும் என் மனைவிக்கும் கிட்டியது. அங்கு சென்று ருத்ரம் சொல்லி அபிஷேகம் தரிசனம் செய்தோம்.

அந்த லிங்கத்துக்கு ஒவ்வொரு பிரதோஷத்துக்கும் அபிஷேகம் Mr LS வெங்கடேசன் செய்கிறார். அவரைப்பற்றி அறிய sage of kanchi site ல் (Mahaperiyava wordpress.com) வீடியோ கன்டென்ட் ல் அவரது interview பாருங்கள். சமீபத்தில் ஐப்பசி பௌர்ணமியன்று அன்னாபிஷேகம் செய்தார்கள்.

இன்னொரு செய்தி. தமிழ் நாட்டில் தகுந்த இடங்களில் (கிராமங்களில்) சுமார் 200 கோவில்கள் கட்ட பிளான் இருக்கிறது. லண்டனை சேர்ந்த பக்தர் ஒருவர் 100 கோவில்கள் கட்ட உள்ளார். பால பெரியவா, Mr கணேசன் கட்டிய கோவில் மாதிரியே இருக்கவேண்டும். இதையே மடலாக வைத்துக்கொள்ளுங்கள் என்று சொல்லிவிட்டார்கள்.

படங்கள் அட்டச்மேண்டில் உள்ளன.

ஹர ஹர சங்கர. ஜெய ஜெய சங்கர.

Dr G Ravichandran.

Translation in English by Dr Ravi
==========================

Mr. Ganesan is a staunch devotee of Sri Sri Sri Maha Periyava. He has installed a ‘Bana Lingam’ given by Maha Periyava and constructed a temple in his factory premises 4 KM off Thiruneermalai, near Pallavaram. (Phone: 044 22631213, 9840202917). He has also installed a 400 year old Nandhi from Thiruvotriyur temple, Vinayagar and Muruga with Valli, Deivanai in this temple. He has done Kumbabishegam and Mandala Pooja also. Sri Bala Periyava has graced the occasion. Sri Jayendra Periyava has named this Lingam Mahalingeswarar.

An interesting and divine incident that happened a couple of weeks ago.

One fine early morning at around 4 am, an young man guarding the premises heard some one knocking the main gate. He saw a sanyasi (saint) standing there. He opened the gate. The Sanyasi came in and went straight into the temple and did pooja with flowers to the Bana Lingam, came out and gave Vibuthi prasadam to the lad. He asked him who the owner is. Then He said ‘ask him to do kavadi in his Kula Deivam temple which vow is pending. Ask him to do abishegam to Kamakshi and Meenakshi also’. ( there is no separate sannathi for Kamakshi in Siva temples in Kanchipuram). The boy went inside to bring a piece of paper to collect more Vibuthi and came out to know that the Sanyasi had gone. There was another Nepali guard who was sleeping and didn’t know anything about the incident.

When he narated this to his master Mr. Ganesan, who asked him how he looked. The boy said that it was the same person in the photo kept in front of the factory office. The photo was that of Maha Periyava! The boy doesn’t know anything about Maha Periyava but he is religious and spiritual.

There is no doubt that it was Maha Periyava who had come to the temple that day. How blessed is the boy and the owner Mr. Ganesan. My wife and I had the good fortune of visiting that temple on Pradosham, the day before Deepavali, chanting Rudram and seeing the Abishegam. Mr. L S Venkatesan, another great devotee of Maha Periyava has undertaken to do Abishegam to the Nandhi and Bana Lingam every Pradosham. To know more about him, you may visit mahaperiyavawordpress.com and see his interview in the video content. Annabishegam was done on Aippasi Pournami.

Another piece of information. There is a plan to build 200 small temples in suitable villages in Tamil Nadu. One person from London is going to build 100 of them. Sri Bala Periyava has asked him to take this temple as a model.

*****

Posted in Tamil and nicely translated to English by Dr Ravi in Sage of Kanchi group in Facebook https://www.facebook.com/groups/Periyavaa/Categories: Devotee Experiences

15 replies

 1. HARA HARA SANKARA JAYA JAYA SANKARA., KANCHI SANKARA , KALADY SANKARA, KAMA KOTI SANKARA,

 2. shankaraaaaaaaa! think of HH and start a work. He will complete it for you all.

 3. Om Nama Shivaaya! Maha Periyava continues to Bless as always sincere devotees and also Guides and supervises them! Jaya Jaya Shankara, Hara Hara Shankara!

 4. Dear all,

  Thanks for all the comments. There were problems initially in the construction of the temple. The first Stapathi started the work, could not proceed after some time and disappeared. The second one also faced the same problem and left without informing. Then Sri LS Venkatesan heard the voice of Maha Periyava asking him to help Mr. Ganesan in the construction. He wrote a letter to Maha Periyava to send a good Stapathi.

  Both of them went to Kanchipuram in this regard. Soon a learned person came to the factory and marked the place for temple construction. Thereafter a Sthapathi came on his own and volunteered to complete the temple within Agama Sastram and did so without asking for terms and conditions or anything in return!

  The temple is facing west. Sri Ganesan told me that from 3 to 5.30 pm Sooria Bhagvan will do namaskaram to Lord Shiva every day. The Gomukham in Avudai should not face the south and hence is on the right side of Limgam facing north. Similarly for Vinayaka also. These details are given as far as my knowledge goes. For further details and any querries, you may contact Sri. Ganesan.

  Dr.G. Ravichandran

 5. Rama Rama

  Foremost thing is to preserve the existing temples.
  Preservation not only mean the structure but also the appointing Gurukkal by way of providing all required amenities like quarters, salary at par so as to maintain their family to meet the present day’s cost of living. Else. they may leave their profession observed by lineage in search of better livelihood. If possible education for their children so that they may be able to discharge their prescribed duties without any worries.

  Also, There should be a movement to find out the ways & means to recover numerous lands belonging to temples. To terminate the 99 year lease period and revise the land lease cost at par with existing market trend so that we can increase the returns.

  Importantly, Handling of funds thus collected to be accounted appropriately.
  For this a body comprising eminent and straight forward devotees with illustrious noble service back ground should be constituted. There should not be intervention from political or bureaucratic sector.

  If all these things happens possibly we are doing great yeoman service to our faith.
  Let Mahaswamy bestow us with requisite strength.

  Rama Rama

 6. in the temple that is shown lord vinayagar and lord subramania seem to be interchanged. Is there any special reason for that?
  P.Rajaraman

 7. Touching and wonderful.The security guard is blessed and fortunate..

 8. Namaste Ji.

  Will you be able to provide the details of the adiyar who is forthcoming to construct 100+ temples.

  Any idea if he wIll he be intrested in helping reconstruction of Ancient temples in dilapated temples. There is a group by name Jothimalai Iraipani Kuzhu in Kumbakonam which is founded by a swamigal, who is doing the great service of reconstructing ancient temples as well as supporting regular puja in the dilapated temples.

 9. Dear Suresh, very informative post.
  Just one quick question – the post mentions Bala Periyava asking to use the same model of Sannidhis for all the 100 temples, but correct me if I am wrong, but it seems the images posted here are flipped?
  As I understand, the base on which the Linga part of the shiva lingam stands will have a ghomukham in its left side of the lingam, but here, the lingam is having the ghomukham on its right side.
  Also, usually, when Vigneshwara and Subramanya are sitting as dwara palakas, normally, the Vigneshwara sits on the right side of the Moola Moorthy’s dwaram and Subramanya sits on left side of the dwaram, here it seems its reversed.
  Also, the gho mukham of Vigneshwara swamy’s sannidhi is towards his right.

  Thanks and regards,
  Vijay Parthasarathy

 10. Great News to hear this, an opportunity by God’s Grace only.

 11. I envy that Security very much. Enja jenmathu punyamo!!!!

 12. Could u pl help me by giving the address,emailid, telephone number of the shiva devotee who is interested to construct 100/200 temples ins villages depilated and w.o roof no oil lamps etc some of the temple built by chola kinges with its land record carved on stones( I got it read by Dr.Sathyamurthy group too ex: Pennalur (behind Rajeeve memorial), Kunrathur,Mangadu, Pillaipakkam,irrumpedu,near kollathur,some near chengulpattuetc, Idont have money to rebuild nor any trust like some others, I can help those people who is interested,smillarly there is one temple called somanatheswar @ tharapakkam near kovur which needs kumbabhisekam( this lingam was seen by a Jain(MMmotors Porur) 12 years back while on way in his car and got built now it is going to be more than 12 years, I wish I can devote my life till I die in finding & building this sort of shiva temple, I am basically Mech,retd Project GM (66)kindly direct those who is interested to me if possible (9445684215.22484215 rgtbepammal@yahoo.co.in) I was mfg & supplying Panchavadyam (consists of 2Bells, 2Jakta,one drum electro mech system)also making on order basis Sandanam araikum m/c to get rid of adulterated sandanam, exclusively for temple usages, there are some of my bells in foreign countries to suit the db sound reqt as per the stds of that country too.RG Pammal BJP

 13. Shri Maha Guruvin thiruvadigale Saranam.

 14. I am very happy and glad to see Mahaperivaya even today is giving his invaluabe blessings and grace by way of his physical presence to some of his true and devoted disciples like Mr Ganesan, the founder of Mahalingeswar temple. This event encourage our faith and devotion to Kanchi Mahaswamigal and lead our life with peaceful life to all of us and the entire nation(Our Karma Bhoomi).Thanking you. M.Mohan. (mmohan7354@gmail.com)

 15. hara hara sankara hara hara sankara jaya sankara jaya sankara jaya jaya sankara

Leave a Reply

%d bloggers like this: