கல்திரை

Thanks to Sri Gopalarathnam for posting this in one of his comments…

Madurai_Meenakshi_Sundarar

பல ஆண்டுகள் முன்னால் மாலிக்கபூரின் படையெடுப்பு.


மதுரைக்கு வந்து கொண்டிருந்தான். வரும் வழியெங்கும் இரத்தம், கொலை, கொள்ளை, பலாத்காரம், பெண்களை சிறைப்படுத்துதல். நிறுத்தாமல் தொடர்ந்து நடந்து கொண்டிருந்தது. கோவில்களை இடித்தான். முடியாதவற்றில் மூர்த்தியை மட்டுமாவது இடிப்பான். பல கோவில்களில் மூர்த்தியை எப்படியாவது காப்பாற்றிவிடுவார்கள் நம் மக்கள்.

இப்படியாக துவங்கியதுதான் கல்திரை.

கர்பக்ருஹதிர்க்கு முன்னால் ஒரு சுவரை எழுப்பி அதற்கு முன் ஒரு மூர்த்தியை பிரதிஷ்டை செய்துவிடுவார்கள். ஆக்கிரமிப்பாளன் வருவான். இதுதான் மூர்த்தி என்று நினைத்து இடிப்பான்.

இதை கேள்விப்பட்டனர் மதுரை மீனாக்ஷி அம்மன் கோவிலை சேர்ந்த 5 சிவாச்சாரியார்கள், எப்படியாவது நமது கோவிலை காப்பாற்ற வேண்டும், சுவாமி மீது ஒரு மிலேச்சன் கை வைக்க விடக்கூடாது என்று தங்களுக்குள் சபதம் செய்து கொண்டார்கள். தாம் செய்யும் காரியத்தை நேரம் வரும்வரை யாருக்கும் சொல்வதில்லை என்று சத்தியம் செய்தார்கள்.

சுவாமிக்கு அபிஷேகமெல்லாம் செய்து முடித்து, கண்ணில் நீருடன், மீண்டும் உன்னை எப்போது காண்போம் சர்வேசா, சுந்தரேசா என்று கதறியபடியே கல் திரை எழுப்பினார்கள். வெளியே மூர்த்தியை பிரதிஷ்டை செய்தார்கள். அசலைப்போலவே நகை, விளக்கு, மாலை, எல்லாம் ஏற்பாடு செய்தார்கள்.
வந்தான் மாலிக்கபூர். ஆயிரக்கணக்கான பேரை கொன்றான். பல ஆயிரம் பேரை மதம் மாற்றினான். மாட்டு கறியை வாயில் திணித்தான். விக்ரஹத்தை இடித்தான். செல்வங்களை எல்லாம் கொள்ளை கொண்டு போனான்.

அதன் பின் 48 ஆண்டுகள் கோவிலில் பூஜை இல்லை. தெரிந்து கொள்ளுங்கள் நண்பர்களே, மதுரை மீனாக்ஷி அம்மன் கோவிலில் 48 ஆண்டுகள் பூஜை கிடையாது. கோவிலே பாழாக இருந்தது.

அதன் பின் விஜயநகர சாம்ராஜ்யம் துவங்கியது. முகலாயர்களை துவம்சம் செய்தார்கள். எல்லா கோவில்களையும் புனருத்தாரணம் செய்தார்கள். அப்போது மதுரை மீனாக்ஷி அம்மன் கோவிலிலும் வேலையை ஆரம்பித்தார்கள். அங்கே இடிந்து கிடந்தது சிவலிங்கம். அம்பாளை காணோம். சரி வேறு ஒரு சிலையை செய்ய சொல்லி உத்தரவு கொடுப்போம் என்று சொன்னார்கள்.

அப்போது தள்ளாத வயதான ஒரு சிவாச்சாரியார் வந்தார். புது விக்ரஹமெல்லாம் வேண்டாம். சுவாமி பத்திரமாக இருக்கிறார் என்றார். என்ன சொல்கிறீர்கள். இதோ இடித்துவிட்டு போயிருக்கிறார்களே என்றனர். இல்லை, இல்லை, இது மூல விக்ரஹமில்லை என்று சொல்லி நடந்ததை சொன்னார். சத்தியம் செய்த 5 பேரில் 4 பேர் இறந்து விட்டார்கள். காலம் வரும்வரை எப்படியாவது நான் இதை சொல்லிவிட்டு சாக வேண்டும் என்று உயிரை கையில் பிடித்துகொண்டு இருக்கிறேன் என்று சொல்லி தாளாத துக்கத்துடனும் மனதில் இருந்த பாரம் இறங்கியதில், நல்லது நடக்கிறதே என்று சந்தோஷத்துடனும் அழுதுகொண்டே சொன்னார். உடனடியாக அந்த மூர்த்தி இருந்த இடத்தின் பின்னே உள்ள சுவற்றை இடிக்க ஆரம்பித்தார்கள். முழுவதும் இடித்து உள்ளே சென்று பார்த்தால்……

உள்ளே 48 ஆண்டுகள் கழித்து எந்த பூஜையும் இல்லாமல், விளக்கு எரிந்து கொண்டிருந்தது. சுவாமியின் மீது சாற்றிய சந்தன கலபம் ஈரமாக இருந்தது. பூக்கள் வாடாமல் இருந்தன. கர்பக்ருஹத்தில் உள்ளே இருந்து வரும் அந்த வாசம் அப்படியே இருந்தது!!!!

48 ஆண்டுகள் கழித்து எந்த பூஜையும் இல்லாத நிலையில் உள்ளே அனைத்தும் மூடும்போது இருந்தபடியே இருந்தது.

திளைத்தனர் பக்தியில் அனைவரும். அனைத்து சோக நிழல்களும் பறந்தன. ஊரே திருவிழா கோலம் பூண்டது இந்த அதிசயத்தை காண. மீதும் புது பொலிவுடன் கோவில் திறக்கப்பட்டது.

இன்றும் அந்த கோவிலுக்கு போனால் உடைக்கப்பட்ட சிவலிங்கம் ஒரு ஓரமாக பொற்றாமரை குளம் சுவரருகில் வைக்கப்பட்டுள்ளது. இந்த விவரம் ஒரு பலகையில் எழுதிவைக்கப்பட்டுள்ளது. யாரும் பார்ப்பதில்லை அதை. எம்.ஜி.ஆர் அப்போது முதலமைச்சர். கோவிலுக்கு வந்தார். அருங்காட்சியகத்திற்கு வந்து பார்த்தார். இதை படித்து விட்டு, எப்பேர்ப்பட்ட நடப்பு இது, இதை எதற்கு அருங்காட்சியகத்தில் வைத்தீர்கள்? வெளியே கோவிலில் வையுங்கள். விவரமாக எழுதிபோடுங்கள். அனைவரும் படிக்கட்டும் என்றார்.
சம்போ மகாதேவா!!

சேதப்படுத்தப்பட்ட சிவலிங்கத் திருமேனி சுவாமி சன்னதியில் விவரப்பலகையுடன் வைக்கப்பட்டு உள்ளது.Categories: Announcements

9 replies

 1. very rare information about (hindu) sanadana dharma. Let services continue to wake up hindus to follow their tradition more vigoursly and consistently.Laxman.

 2. What is divinity? Where is divinity? All these questions can be answered if we look at the life and times and the work of Mahaperiyava and Sri Sivan Sar. It is only the karma of society at a larger level that dictates where divinity will manifest itself and where it will take a back seat. If all of us lead life that is dharmic such events will happen every day even in these days! It is a choice that society has to make.

  I bow down to those souls who have borne the torture of barbarians and preserved the vedas and agamas for the welfare of the society. I pray that the current situations passes quickly.

  Regards

 3. Avanandri oru anuvum asaiyathu

 4. I agree with Thamizh Chelvan completely. We should, at this time, when Hinduism is targeted by others and is generally sidelined by Governments, should stand united in following our samskruthi – wear our religious symbols,continue to follow vratams, do nithya anushtanams and also rise above the pettiness of saiva/vaishnava, madhva/smartha, vadakalai/thenkalai, etc.

  Recently a Kannada news channel was showing reports that vaishnavas in Tirupati are opposing telecasting Sri Rudram Chamakam in Sri Venkateswara Bhakti Channel (SVBC) because it is supposed to be a ‘vaishnava’ channel and not promote ‘Shiva’ related programmes. Sadly the Rudram Chamakam which used to be regularly shown on Mondays at 7.30 am was also not being seen/shown. While we all know and agree ‘Hariyum Sivanum Onnu’ and believe in it, such stances by channels will send wrong messages to the masses and will strengthen the forces that are working against sanatana dharma.

 5. Closely related to this incident is the very sad story of greatest sacrifice made by Sri Marudu brothers who constructed a “replica” of Madurai Sri Somasundareswarar Temple in Kaalayiar Temple. Since these brothers faught for Bharata Mata against the fanatic British, they threatened the destroy the entire Kaalaiyar Temple with cannons which were stationed right in front of the great Kaalayiar Temple. Despite the pleas from their mother who argued that they could always build another temple if they did not surrender to the British, the great Sri Marudhu brothers chose to surrender to the British fully knowing that they would be hanged – but for those kings and great patriots, their personal lives did not matter – what mattered was Lord Parameswaran’s Temple.

 6. The (toy) Shiva Lingam that was destroyed by Malikkafoor is in the northwest corner of the prakaram around Sri Somasundareswarar Sannathi with the description of what happened. This is the Sannathi where all the 64 (old) Thiruvilaiyadals of Lord Sri Somasundareswarar are portrayed so nicely.

  The above described incident of Jasmine flowers retaining their original freshness and the sandalwood paste on Swami remaining fresh after 48 plus years is one of the millions of such recent Thiruvilaiyadal by Sri Meenakshi Ambal sametha Sri Parameswarara.

 7. Ramasamy

 8. Om Sri Meenakshi sametha Sri SomasundareSwaraaya Namaha! Let us protect our Temples and Religion. If such Milechchaas like Malik Gafur and our Milechchas, nonreligious and unbelieving crooks in the guise of politicians attempt to destroy our Temples and Vigrahaas, we should not hesitate to give them capital punishment. They are Asuraas and may Goddess Parashakthi give us the power and strength to destroy them. Hara Hara Shankara, Jaya Jaya Shankara!

 9. Sri Vellukkudi krishnan Swamigal narrates a similar history about Sri Rangan of Srirangam.
  The invasion and destruction of temples by the then Muslims made bakhtas to take similar action.After almost 68(?) years, the original murthy was brought back to Srirangam. But, there was doubt as to which was the original murthy. Finally a Washer man was called to identify the original Vigraham of Sri Rangan. And he identified by the fragrance after washing the vastrams of the murthys. Readers who have more knowledge on this history may amplify.
  This fact may be the reason why we find many murthys in groups when people dig for constructions.

  Other faiths have let loose every possible means to destroy Sanatana Dharma. That they did not succeed is one consolation, and a fact.

  But what is of concern is the fact that the politicians, bureaucrats and atheists of Hindu lineage strangulating
  Hinduism and promoting other ‘minor’ religious communities in the name and pretext of the so called ‘secularism’. Periyava has many a times spoken about this anomaly of privileges to some religions at the cost of disregard and thwarting interests the of Hinduism. This is against the principle of ‘secularism’ where there should be no discrimination among religions (ie) all religions should be treated equally.

  Today, the so called Hindu fringe groups are agitated by the history of the muslim and british era when Hinduism was blatantly suppressed by all cruel ways and means and want to get the dues for their religion.

  Sharing this views because we must know our history. No wrong thoughts intended.

  love,
  chelvan

Leave a Reply

%d