வபனம் மற்றும் ஸ்நானம் – Mahaperiyava way!

Thanks to Sri Gurumoorthy and dinamalar.

காஞ்சி மகாப்பெரியவர் குறித்த மிக அபூர்வமான ஒரு தகவல்.

(வபனம் மற்றும் ஸ்நானம்)

மகா பெரியவர் வபனம் செய்வது(முடி மழித்தல் முறை) குறித்து தெரிந்து கொள்ளுங்கள். அவர் இரண்டு பவுர்ணமிக்கு ஒரு முறை, ஆறு அல்லது குளக்கரைக்குச் சென்று வபனம் செய்து கொள்வார்.

அவர் வபனம் செய்யச் செல்லும் போது, முதலில் சுவாமியை வணங்குவார். நீர்நிலையில் கரையில் அமர்வார். ஒரு வாழை இலையில் கத்தி, ஒரு கிண்ணத்தில் பால், ஒரு கிண்ணத்தில் தண்ணீர் வைக்கப்படும். ஒரு கடிகாரத்தையும் வைத்து விடுவார்கள்.

பெரியவர், முதலில் பாலை தன் தலையில் தடவிக் கொள்வார். கத்தியை தன் தலையில் வைத்து விட்டு, பிறகு இலையில் வைத்து விடுவார். முடி திருத்துபவர் பெரியவரை வணங்கி விட்டு தலைமுடியை மழிப்பார். பிறகு கை, கால்களிலுள்ள நகங்களை ஒழுங்குபடுத்துவார். இந்தப்பணி முடிந்த பிறகு, பெரியவர் நதி அல்லது குளத்திலுள்ள மண்ணை எடுத்து கை, கால்களில் தடவிக் கொள்வார். வாய் கொப்பளித்து விட்டு நீராடச் செல்வார்.

இதற்குள் சீடர்கள் ஐந்து பெரிய மண் உருண்டைகளை தயார் செய்து வைத்து விடுவார்கள். அவர் ஆற்றில் நீராடத் தயாரானதும், நான்கு சீடர்கள் அந்த உருண்டைகளை சின்ன சின்னதாய் பிரித்து உருட்டுவார்கள். நான்கு பேரும் 12 முறை அந்த உருண்டைகளை பெரியவர் கையில் கொடுப்பார்கள். அதை பெரியவர் காலில் தடவிக் கொண்டு 12 முறை மூழ்கி எழுவார்.

இதன்பின், திரும்பவும் 12 உருண்டைகளைக் கையில் கொடுப்பார்கள். அதை இடுப்பு வரை தடவிக் கொண்டு, மீண்டும் 12 முறை மூழ்கி எழுவார். அதையடுத்து இன்னும் 12 உருண்டைகள் தரப்படும். அதை மார்பு வரை தடவிக் கொண்டு 12 முறை குளியல்…பின் இன்னும் 12 உருண்டைகளைப் பெற்று முகம், தலையில் தடவி குளிப்பார்கள். கடைசியாக தரப்படும் 12 உருண்டைகளை உடல் முழுவதும் தடவிக் கொண்டு 12 முறை மூழ்கி எழுவார். பெரியவர் மூழ்கும் போது, ஒவ்வொரு முறையும் சீடர்களும் மூழ்கி எழுவர்.

அவர் குளிக்கும் போது, அவரது கையிலுள்ள தண்டம் ஒரு “ஸ்டாண்டில்’ வைக்கப்பட்டிருக்கும். அந்த தண்டத்தின் முன்னும் மண் உருண்டைகளை ஒரு மரத்தட்டில் வைத்துக் காட்டுவார்கள். கரைக்கு வரும் பெரியவர், அந்த தண்டத்தை எடுத்துக் கொண்டு மீண்டும் ஆற்றில் இறங்கி 12 முறை மூழ்கி எழுவார்.

பின், பெரியவர் தான் கட்டியிருக்கும் ஆடையை நீரிலேயே விசர்ஜனம் (களைதல்) செய்து விடுவார். இதை அதிர்ஷ்டமுள்ள ஒரு பக்தர் பிரசாதமாக எடுத்துக் கொள்வார். பின் பக்தர்கள் பெரியவருக்கு சால்வைகள் கொடுப்பார்கள். மங்கள ஆரத்தி எடுத்து, வாத்தியம் முழங்க மடத்திற்கு திரும்புவார்கள்
.
ஆரத்தி எடுப்பவர்களுக்கு வெள்ளிக்காசு பிரசாதம் தரப்படும்

இந்த அபூர்வத்தகவலை படித்த நாமும், பெரியவரின் அருட்பிரசாதம் பெற்றவர்களாகிறோம். நன்றி-19-11-2014 தினமலர்.

Let’s learn about the process MahaPeriyava followed for shaving His head. He would do this once every two ‘Pournami’ on the banks of either a river or a lake

On his way to the shaving, He would first pay obeisance to the Lord. He would sit down on the banks. One small cup with milk and one small cup with water would be placed on a banana leaf. They would also keep a time piece.

Periyava would first apply the milk to His head. He would keep the razor on his head momentarily and keep it on the leaf. The barber would first bow down to MahaPeriyava and then shave His head. Then he would trim the nails on His Feet and hands. After this was done, Periyava would take some sand from inside either the river or lake and apply it to His hands and legs. He would rinse His mouth and would proceed for His bath.

In the meantime, his Shishyas would prepare 5 large mud balls and keep them ready. As soon as He got ready for His bath, 4 shishyas would take those balls and prepare several smaller balls. Those 4 shishyas would hand those balls 12 times to Periyava. Periyava would apply them to His legs and dip Himself 12 times.

After this, they would again hand 12 balls to Him. HE would apply them up till His hips and again dip Himself 12 times. After this, again 12 balls would be given to Him. He would apply them till His chest level and follow it up with 12 dips. HE would take 12 more mud balls and apply them on His face and take a bath again. HE would apply the last set of 12 balls all over His body and dip Himself 12 times. Every time Periyava would dip Himself, His shishyas would dip themselves too.

After that Periyava would let go the clothes on Him in the water (Visarjanam). Some fortunate devotee would collect those clothes. After this, His shishyas would hand him His robes. MangaLaarthi would e done and all of them would return to the SriMatham with auspicious musical notes (MangaLa Vaadyam) playing in the background

Silver coins would be given to the people who took the Aarthi

We, who read this article, are the recipients of Periyava’s benign grace.
Courtesy, Dinamalar 19/11/2014Categories: Announcements

13 replies

 1. andha mann urundaigal tiruveni sangamathil irundu eduthuvandha mannaga irukkum.

 2. Haraharashankara jaya jaya shankara

 3. no need for soap or lotion! 12 lumps of mud should be more than enough to do all the cleansing 🙂 Natural and healthy..

 4. Hara Hara Shankara, Jaya Jaya Shankara!

 5. English translation

  Vapanam Mattrum Snanam

  A very unique information about MahaPeriyava
  Vapanam Mattrum Snanam – (Head) Shaving and bath

  Let’s learn about the process MahaPeriyava followed for shaving His head. He would do this once every two ‘Pournami’ on the banks of either a river or a lake

  On his way to the shaving, He would first pay obeisance to the Lord. He would sit down on the banks. One small cup with milk and one small cup with water would be placed on a banana leaf. They would also keep a time piece.

  Periyava would first apply the milk to His head. He would keep the razor on his head momentarily and keep it on the leaf. The barber would first bow down to MahaPeriyava and then shave His head. Then he would trim the nails on His Feet and hands. After this was done, Periyava would take some sand from inside either the river or lake and apply it to His hands and legs. He would rinse His mouth and would proceed for His bath.

  In the meantime, his Shishyas would prepare 5 large mud balls and keep them ready. As soon as He got ready for His bath, 4 shishyas would take those balls and prepare several smaller balls. Those 4 shishyas would hand those balls 12 times to Periyava. Periyava would apply them to His legs and dip Himself 12 times.

  After this, they would again hand 12 balls to Him. HE would apply them up till His hips and again dip Himself 12 times. After this, again 12 balls would be given to Him. He would apply them till His chest level and follow it up with 12 dips. HE would take 12 more mud balls and apply them on His face and take a bath again. HE would apply the last set of 12 balls all over His body and dip Himself 12 times. Every time Periyava would dip Himself, His shishyas would dip themselves too.

  After that Periyava would let go the clothes on Him in the water (Visarjanam). Some fortunate devotee would collect those clothes. After this, His shishyas would hand him His robes. MangaLaarthi would e done and all of them would return to the SriMatham with auspicious musical notes (MangaLa Vaadyam) playing in the background

  Silver coins would be given to the people who took the Aarthi

  We, who read this article, are the recipients of Periyava’s benign grace.
  Courtesy, Dinamalar 19/11/2014

 6. Dear Sri Mahesh and Blessed Devotees,

  It is a Divine Blessings to read this.

  Jaya Jaya Shankara. Hara Hara Shankara

  Namaskars to Every Devoted Soul that Lands in this Holy Blog.

 7. Thanks for sharing this valuable information. Our periyvaa was mahaan following strict discipline , so much to learn from ourperiyvaa.As a peetadhipatti ,lived a true sanyasi.Fortunate are the ones who served this mahaan.
  Namaskarams to his holy feet at all times.

 8. Subject: SRI SANKARA JAYANTHI-THURSDAY-23 APRIL 2015- IN KUWAIT

  JAGATGURU SRI ADI SANKARA JAYANTHI-THURSDAY-23.4.2015

  WE WILL BE HAVING A PUJA WITH VEDA PARAYANAM/STOTRAMS OF

  SANKARA BAGAVATPADA ON THURSDAY-23RD APRIL 2015- AT OUR

  RESIDENCE FROM 06.30 PM.

  REQUESTED TO ATTEND THE PUJA WITH FAMILY IN OUR

  TRADITIONAL DRESS( DHOTI AND ANGAVASTRAM) AS THE PUJA IS FOR THE JAGATGURU WHO

  HAS DONE YEOMAN SERVICE FOR OUR SANATANA DHARMA.

  HARA HARA SANKARA

  JAYA JAYA SANKARA

  RAMACHANDRAN

  SARADA RAMACHANDRAN

  MANGAF-KUWAIT

  e mail: chitturraman@gmail.com

 9. Namaskaram to all.

  Though there were many Mahans during MahaPeriyavaa’s period, being a Matadipathi himself, he strictly followed the rules laid down in the Vedas despite being the manifest of ParaBrahmam. Fortunate are the souls who were along with MahaPeriyavaa for most of their lifetime.

  When our Bharathavarsha get a Mahaan like him again?
  Tears well my eyes whenever I read any articles about HIM.

  Eternal Pranams at the holy feet of Kanchi Kamakoti Peetadhipati lineage for all births to come.

 10. Every breath, thought, word and deed of the Periaval will be full with meaning. I wonder when we will have his blessings to get the understanding of all this.

 11. பின், பெரியவர் தான் கட்டியிருக்கும் ஆடையை நீரிலேயே விசர்ஜனம் (களைதல்) செய்து விடுவார். இதை அதிர்ஷ்டமுள்ள ஒரு பக்தர் பிரசாதமாக எடுத்துக் கொள்வார்.
  – Can anyone of those blessed devotees spare me a square millimetre of that vasthram? Pleeeeeeeese?

Leave a Reply

%d bloggers like this: