மஹா பெரியவாளின் 3 கட்டளைகள்

Dr Ravichandran posted this in FB…He has taken Periyava’s three simple upadesams that we all struggle to follow and elaborate on the need/ease of doing this..Long posting – please read. On the the sahara gayathri japam, I am going to post some updates on an initiative on Sunday Sahasra Gayathri where we all can participate. Please stay tuned….

Thanks to Shri Ravichandran for the article….

Rare one

 

 

 

 

 • தினமும் 3 வேளை சந்தியா வந்தனம் செய்.
 • சஹஸ்ர காயத்ரி ஜபம் செய்.
 • ஏகாதசி உபவாசம் இரு.

I. சந்தியா வந்தனம்:

தினமும் 3 வேளை கண்டிப்பாக சந்தியா வந்தனம் செய்யவேண்டும். விட்டுப்போனதை கணக்கில் வைத்துக்கொண்டு பிறகு செய்யவேண்டும். அடுத்த நாளோ அல்லது அதற்கு அடுத்த நாளோ விடாமல் செய்ய வேண்டும். (இது முசிறி பெரியவா சொன்னது). மஹா பெரியவா தன் வாயால் அவரை மகான் என்று சொல்லியிருக்கிறார்.

II. சஹஸ்ர காயத்ரி ஜபம்:

மஹா பெரியவா காயத்ரி ஜப மகிமையைப்பற்றி நிறைய சொல்லியிருக்கிறார். அதுவும் சஹஸ்ர காயத்ரி பண்ணச் சொல்லியிருக்கிறார். ரிடையர் ஆன ஒருவருக்கு இப்படி உபதேசம் செய்கிறார். “தினமும் சஹஸ்ர காயத்ரி செய்துகொண்டு வா. இது பரத்துக்கு. போஸ்ட் ஆபீசில் எழுதப் படிக்கத் தெரியாதவர்களுக்கு உதவி செய். அவர்கள் கொடுக்கும் பணம் போதும் இகத்துக்கு.”

இந்த உபதேசம் அவருக்கு மட்டும் இல்லை. நம் எல்லோருக்கும் தான். ரிடையர் ஆவதற்கு முன் வாரம் ஒரு நாள் ஞாயிறு அன்றாவது சஹஸ்ர காயத்ரி பண்ணு என்று சொல்லியிருக்கிறார்கள். இதை முடிந்தவரையில் நாம் கடைபிடிப்போமே.

தினமும் 1 மணி நேரம் கிடைத்தால், டிவி பார்ப்பதை தவிர்த்து விட்டு இதை செய்தால் மஹா பெரியவா கட்டளைப்படி நடந்த புண்ணியம் நமக்கு கிடைக்கும். சொல்வது எளிது செய்வது கஷ்டம் என்றுதானே நினைக்கிறீர்கள்? நான் ஒரு வழி சொல்கிறேன்.

தினமும் காலையிலோ மாலையிலோ 1 மணி நேரம் கிடக்கும்போது, குளித்துவிட்டு சுத்தமான உடை (பஞ்சகச்சம்) அணிந்துகொண்டு, ஒரு அமைதியான இடத்தில் ஆசனம் போட்டு கிழக்கு, மேற்கு அல்லது வடக்கு நோக்கி நிமிர்ந்து அமர்ந்து கொண்டு ஆரம்பிக்கவும். நமது உள்ளங்கையை மேருவுக்கு ஒப்பாகச் சொல்வார்கள். ஒரொரு விரலிலும் 3 பாகங்கள் உண்டு. மோதிர விரல் நடு பாகம் 1 என்று கொண்டால் அடிப்பாகம் 2. சுண்டுவிரல் 3,4,5 (அடி, நடு, மேல் ), மோதிர விரல் நுனி 6, நடுவிரல் நுனி 7, ஆள்காட்டி விரல் 8,9,10 (மேல், நடு, அடி ). பிறகு 11 லிருந்து 20 வரை ஆள்காட்டி விரல் அடியிலிருந்து மோதிர விரல் நடு பாகம் வரை சென்று பூர்த்தி பண்ணவேண்டும். ஒரொரு எண்ணிக்கைக்கும் ஒரு காயத்ரி என்று சொன்னால் 20 எண்ணிக்கை வரும். இப்படி செய்தால் ஒரு முறை மேருவை (ஆதி பராசக்தி ஆட்சி செய்கிறாள் ) வலம் வந்ததிற்கு ஒப்பாகும்.

நாம் மேருவைப் பார்த்ததில்லை. அதனால் நான் ஒரு வழி வைத்திருக்கிறேன். திருவண்ணாமலையை மேருவாக உருவகம் செய்துகொண்டு செய்யலாம்.

1. கோவில் வாசலில் நமஸ்காரம் செய்தல். ( கிழக்கு கோபுர வாசல் )
2. தெற்கு வாசலில் பிள்ளையார் தரிசனம்.
3. சேஷாத்ரி சுவாமிகள் ஆஸ்ரமத்தில் நமஸ்காரம்.
4. ரமண மகரிஷி தரிசனம்.
5. யமலிங்க தரிசனம்.
6. நந்திஎம்பெருமான் தரிசனம்.
7. மகாவிஷ்ணு தரிசனம்.
8. ஆஞ்சநேய சுவாமி தரிசனம்.
9. கிரிவலம் செல்லும் பாதை.
10. ஆதி அண்ணாமலையார் சன்னதி. (ப்ரம்மா ஆதியில் வழிபட்ட லிங்கம்)
11. ஆதி அண்ணாமலையாருக்கு நமஸ்காரம்.
12. வடக்கு கிரிவலப் பாதை. ஒரு மொட்டை கோபுரம் வரும்.
13. குபேர லிங்க தரிசனம்.
14. இடுக்கு பிள்ளையார்.
15. பஞ்சமுக தரிசனம்.
16. ஈசான்ய மூலை.
17. கிழக்கு கிரிவல பாதை.
18. கிழக்கு கிரிவல பாதை.
19. கோபுர வாசலை நெருங்குகிறோம்.
20. கிழக்கு கோபுர வாசலை அடைகிறோம்.

மேற்க்கண்டவை கிரிவலம் செய்தவர்க்கு புரியும்.

இப்பொழுது மூச்சுப் பயிற்சியைப் பார்ப்போமா?

நாம் சாதாரணமாக மூச்சு விடுவது வயிற்றிலிருந்து இருக்கவேண்டும். (அப்டாமினால் பிரீதிங் ). ஒரு கையை வயிற்றிலும் ஒரு கையை நெஞ்சிலும் வைத்துக் கொள்ளுங்கள். இப்போது மூச்சை வெளியே விடும்போது கீழ் கை உள்ளே போகவேண்டும். மூச்சு உள்ளே இழுக்கும்போது கீழ் கை வெளியே போகவேண்டும். பிறகு மேலும் மூச்சு இழுக்கும்போது, மேல் கை ( நெஞ்சில் இருக்கும் கை) வெளியே வரவேண்டும். மூச்சு வெளியே விடும்போது முதலில் மேல் கை உள்ளேயும் பிறகு வயிற்றில் இருக்கும் கை உள்ளேயும் போகவேண்டும். இதுதான் ஆழ்நிலை மூச்சு (டீப் பிரீதிங் ). புரிந்ததா? இதை விடாமல் பயிற்சி செய்யவும். இதுதான் மனதையும், உடலையும் மூளையையும் ஆரோக்யமாக வைத்துக்கொள்ளும் ஒரே வழி. கை வைத்துக்கொள்வது பயிற்சிக்காக மட்டுமே. நாளடைவில் உங்களை அறியாமலே அப்டாமினால் பிரீதிங் கைகூடும்.

நாம் மறுபடியும் கிரி வலத்துக்கு வருவோம்.

1 – 20 காயத்ரி. மூச்சை உள்ளே இழுத்து விட்டு ஆரம்பிக்கவும். முடியும் வரை இழுத்துப் பிடிக்கவும். 7 அல்லது 8 க்குப் பிறகு காயத்ரி சொன்னவாறே மெதுவாக மூச்சை வெளியே விடவும். மீண்டும் 11 லிருந்து 20 வரை ஒருமுறை இழுத்து அடக்கி விடவும். இது ஒரு கணக்கு. ஆரம்பத்தில் 3 அல்லது 4 முறை ஆழ் மூச்சு விடவேண்டியிருக்கும். பழக்கத்தில் சரியாக வந்துவிடும். எதையுமே 21 நாட்கள் தொடர்ந்து செய்தால் பழக்கமாகிவிடும் என்று சொல்வார்கள். (ஆராய்ச்சியில் கண்டுபிடித்திருக்கிறார்கள் )

எதிரே ஒரு ஆசனம் போட்டு 10 நெல் அல்லது மணி எடுத்து வைத்துக்கொள்ளுங்கள். இப்படி 1 முறை (1-20) செய்தால் இடது கையில் ஒரு விரலை மடக்கிக் கொள்ளுங்கள். இப்படியாக 5 முறை செய்தால் 100 எண்ணிக்கை வரும். ஒரு நெல் வைக்கவும். இடது பக்கம் 3, மேலே 3, வலது பக்கம் 3 வைத்தால் ஒரு சிவ லிங்கம் வரும். 10 ஆவது நெல்லை கீழே ஆவுடையாக வைத்துவிடுங்கள் . இப்பொழுது 1000 காயத்ரி முடிந்தது. மேலும் ஒரு 8 சொல்லி, நைவேத்யம் செய்து ருத்ரம் சொல்லி பூர்த்தி பண்ணிவிடுங்கள்.

இப்படி கிரிவலம் செல்லும்போது நாம் மட்டும் செல்லாமல் மானசீகமாக நம் குடும்பத்தினரையும் அழைத்துச் செல்லவும்.

மேற்கண்ட முறையில் பல நன்மைகள் உள்ளன. அவை என்னெவென்று பார்ப்போமா?

 1. திருவண்ணாமலையை நினைத்தாலே முக்தி என்று சொல்வார்கள். நாம் இப்போது 50 தடவை கிரிவலம் செய்திருக்கிறோம்.
 2. நம் குடும்பத்தினரையும் அழைத்து சென்றிருக்கிறோம்.
 3. 100 தடவை ஆழ் மூச்சு எடுத்திருக்கிறோம். அதனால் உள்ள பலன்கள் அநேகம்.
 4. இதனால் வாயிற்று தசைகள் பலப்படிருக்கின்றன.
 5. தொப்பை குறையும்.
 6. நிமிர்ந்து உட்காருவதனால் முதுகுத் தசைகள் பலப்படிருக்கின்றன.
 7. 50 தடவை மகான்கள், தெய்வ சந்நிதிகள் தரிசனம்.
 8. மனதை ஒருநிலைப் படுத்தும் பயிற்சி.
 9. விரல்களின் ஒவ்வொரு இடமும் மலையின் ஒவ்வொரு இடத்தை நினைவுப்படுதுவதால் நம் கவனம் சிதறும்போதேல்லாம் வந்து சேர்ந்து கொள்ளலாம். ( நம் எண்ணம் நடுவில் எங்கெல்லாமோ செல்லும். நமக்கு பிடிக்கதவனை நினைத்து அவனுக்கு சாபம் கொடுக்கும் அளவிற்கெல்லாம் சென்றுவிடும்! ). கவலை கொள்ள வேண்டாம். மனதை ஒருநிலைப் படுத்துவதற்கு இந்த பயிற்சி கைகொடுக்கும்.
 10. இது 1 மணி ஜபம். அந்த சமயித்திலாவது கெட்ட சிந்தனைகள் இல்லாமல் சத்சங்கத்தில் இருப்போம்.

இப்படி அதன் பலன்களை சொல்லிக்கொண்டே போகலாம். திருவண்ணாமலை ஒரு உதாரணத்துக்காகத்தான் சொன்னேன். எனக்கு நன்கு பரிச்சயம் உள்ளதால் அதை வைத்துக்கொண்டிருக்கிறேன். சிறு வயது முதல் அங்கு செல்வதுண்டு. ஒவ்வொரு பௌர்ணமிக்கும் சென்றுவிடுவேன். அதுபற்றி பிறிதொருமுறை சொல்கிறேன்.

உங்களுக்கு நன்கு பரிச்சயமான நன்கு மனதிற்கு இதமான ஒரு கோவிலோ அல்லது ஒரு க்ஷேத்ரமோ, மலையோ சிவா விஷ்ணு பேதமில்லாமல் எது வேண்டுமானாலும் வைத்துக்கொள்ளுங்கள். முக்கியமானது சஹச்ர காயத்ரி. அதை ஆரம்பித்து வைராக்யமாய் விடாமல் லோகக்ஷேமத்துக்கு செய்துவருவது ரொம்ப முக்கியம்.

III. ஏகாதசி உபவாசம்: 

மஹா பெரியவா உபவாசத்தைப் பற்றி ரொம்ப சொல்லியிருக்கா. சமீபத்தில் அமெரிக்கா காரன் கண்டுபிடித்திருக்கிறான் உபவாசம் இருந்தால் கொலஸ்டிரால் குறையுமாம்!

மகான் சொல்லியது. “ஏகாதசி அன்று உபவாசம் இருங்கோ. மத்த நாள் அளவோடு சாப்பிடுங்கோ”. இதை கடைபிடித்தால் நம் மனமும் உடம்பும் ஆரோக்யமாக இருக்காமல் எப்படி இருக்கும்? ஏகாதசி அன்று ஒன்றும் சாபிடாமல் இருந்து பாருங்கள். அப்போதுதான் அதன் மகிமையை உணர முடியும். முதலில் நம் வயிறு குறைய ஆரம்பிக்கும். வயிறின் அளவு குறைவதால் மறுநாள் நாம் கொஞ்சமாக சாப்பிட்டாலும் நிறைவாக உணருவோம். அதன் பிறகு வயிற்றைப் பெருக்காமல் குறைவாக உண்ணக் கற்றுக்கொள்ள வேண்டும். முதல் ஏப்பம் வரும்போது நிறுத்திக்கொள்ளவேண்டும். பசித்து சாப்பிடவேண்டும். நிதானமாக ரசித்து ருசித்து அளவோடு சராசரி விகிதத்தில் ஆரோக்யமான உணவு உட்கொள்ளவேண்டும். இரண்டு உணவுக்கு நடுவில் எதுவும் சாப்பிடக்கூடாது. அளவோடு தாகத்துக்கு தண்ணி குடியுங்கள். இப்படி விரதம் இருந்து பழகினால், இதை திங்கலாம் அதை திங்கலாம் எண்று அலையும் மனம் அடங்கும். இது ஆத்ம விசாரத்துக்கு உதவும்.

மேலே சொன்ன பெரியவாளின் மூன்று கட்டளைகளையும் கடைபிடிக்க முயற்சி செய்துகொண்டிருக்கிறேன். இது கடைசிவரை நீடிக்க அந்த பரம்பொருளின் அனுக்ரஹத்தை யாசிக்கிறேன். ஆன்மீக நாட்டம் எந்த விதத்திலேயாவது பலருக்குப் போய்ச் சேரவேண்டும் என்ற ஆசையில் மஹா பெரியவாளின் ஆக்ஞைப்படி இன்று ஏகாதசி புண்ணிய நாளில் இதை எழுதுகிறேன்.

டாக்டர் ஜி ரவிசந்திரன்.

ஜெய ஜெய சங்கர ஹர ஹர சங்கர.

PARAMACHARYA’S 3 COMMANDMENTS.

This is the English translation of my previous post “Maha Periyavalin 3  Kattalaigal” with more additional information.

I. Perform Sandyavandanam 3 times daily.
II. Do Sahasra Gayathri.
III. Observe Ekadasi Upavasam.

I. Sandyavandanam:

It is a MUST that you do Sandyavandanam daily 3 times without fail. If for any reason you could not perform any one time or so, keep an account of it and do it whenever possible in future – either the same day or next day or the day after or any day in future in day or night. The idea is it should NOT be omitted. ( As told by Sri Musiri Periyava ) He is one of the 4 who Maha Periyava mentioned in His own voice as Mahan.

I I. Sahasra Gayathri Japam:

Maha Periyava has elaborated the sanctity and importance of Gayathri japam many times. That too Sahasra Gayathri. He has given Upadesam to a retired devotee like this. “Keep doing Sahasra Gayathri daily. This is for your divinity or Aanmigam. Help illiterate people coming to post office to read and write and accept whatever they give you. That is enough for your livelihood”

This Upadesam is not only to him but also to every one of us. We should not be running after money all the time. Money is essential but only just. I used to tell my students that money is like a dog. If you chase it, it will go away and if you go away from it, it will chase you.  A decent income is enough during our retired life. He has asked us to do Sahasra Gayathri at least on Sundays before retirement and daily after.

If we get 1 hour daily, avoid watching TV and perform Sahasra Gayathri, we get the punyam of following His order. You are wondering that it is easily said than done right? Let me give you a method.

Daily in the morning or evening make yourself free for 1 hour. Take bath, perform Sandyavandanam wearing Panchakachcham and settle in a secluded place on an aasanam, sit erect facing east, north or west and start.

It is said that our palm is comparable to Maha Meru. Each finger has 3 parts. Take the middle of right ring finger as 1, base as 2. Little finger 3,4 and 5 (base, middle and top), tip of ring finger is 6, tip of mid finger is 7, index finger 8,9 and 10 ( top, middle and base). Then the reverse ie 11, base of index finger to 20, middle of ring finger. Chant 1 Gayathri for 1 number. Total is 20 Gayathri. If you do like this, it is equivalent to doing Pradakshina of Maha Meru. (Aadi Parasakthi’s abode). Chant silently and properly without movement of lips or any sound. This is 1000 times more powerful than open chanting.

We have not seen Maha Meru. So let me give you a way out for this. Imagine Tiruvannamalai as Maha Meru.

1. Do namaskaaram in front of east Gopura vaasal.
2. Dharshan of Pillayar in south Gopura vasal.
3. Seshadri Swamigal dharshan.
4. Ramana Maharishi’s dharshan.
5. Yama linga dharshan.
6. Nandiemperuman dharshan.
7. Maha Vishnu dharshan.
8. Anjaneya Swami dharshan.
9. Girivala pathai.
10. Aadhi Annamalaiyar sannathi. ( Brahmma poojai seitha Lingam).
11. Namaskaaram to  Aadhi Annamalaiyar.
12. North Girivala path. An old gopuram is seen.
13. Kubera Linga dharshan.
14. Idukku Pillayar.
15. Panchamuga dharshan.
16. Eesanya moolai. North east.
17. East Girivala path.
18. East Girivala path.
19. We are nearing the Gopura vasal.
20. Reaching East Gopura vasal.

Those who have done Girivalam can understand the above.

Now let us see what is breathing practice.

Our normal breathing should be abdominal breathing. Abdomen should move back and forth and not thorax. Keep one hand in abdomen and one on the chest. As you breath out, your abdomen hand should go in or backwards completely. During inhalation, that hand should move forward first and in deep inhalation, your hand on the chest should move forward. When you exhale, chest should go in first and then abdomen fully inwards. In normal breathing only abdomen should move and not the chest. In deep breathing both should move sequentially as explained. Understand?  The placement of hand is only for practice. In due course you will get it automatically and without your knowledge you will breath abdominally. They have established that anything you practice for 21 days becomes a habit.

This is a bit different from Pranayama. As a doctor I advocate abdominal breathing to everyone. Diaphragm is the major muscle of respiration and by abdominal breathing, maximum air goes in and is good in many ways.

Now let’s come back to Girivalam.

1-20 Gayathri: Take a deep breath as mentioned above and start, simultaneously moving the thumb along the other fingers as mentioned, keeping your thought on the relevant places along the Girivala path and do Gayathri. Do as long as you can hold your breath. Usually upto 8 and then slowly exhale while chanting the next 2. Repeat from 11 to 20. (2 deep breaths). Initially you may take 3 or 4 and will improve with practice.

Now place an aasanam in front of you and keep 10 nel or beads or anything on top. After doing 20 as mentioned above, fold your left ring finger as 1. After completing 5 times ie all 5 fingers are folded the count is 100. Place 1 nel. Like this place 3 nel on left, 3 on top and 3 on the right. Now you will get the shape of a Lingam. Place the 10 th nel as Aavudai facing any direction other than south. Now 1000 Gathri is over. Chant another 8, do Neivethyam (offering), chant Rudram and complete it by doing Totakashtagam.

While doing Girivalam, instead of you going alone, you may take your family with you.

There are lots of benefits by this method. Let’s see what are they.

 1. They say that by thinking of Tiruvannamalai, you attain Moksha. Now we have done 50 pradakshinas.
 2. We have made our family members also benefit from this.
 3. You have performed deep abdominal breathing 100 times.
 4. Abdominal muscles will strengthen.
 5. Your tummy will reduce.
 6. As you sit erect with or without support, your back muscles will strengthen.
 7. This type of breathing will stimulate brain and keep your body, mind and brain healthy.
 8. As pancreas is in the upper abdomen at the back, doing abdominal breathing may stimulate it and control your diabetes as well. (Research needed on this)
 9. Your concentration power will sharpen.
 10. Above all you have had dharshan of Mahans, Deiva sannathis 50 times and the Giri itself- non other than Lord Siva.
 11. As I mentioned in the beginning, various points in the fingers represent various places along the path. It is common that our thoughts go astray many times if you start meditation. It may even go to the extent of cursing somebody whom we consider as enemy! In that event we can always quickly come back to the assigned place and continue our goal. In due course our concentration will be intact and this is a good exercise for that.
 12. This is 1 hour japam. At least in this 1 hour we will be in Satsang without any bad thoughts.

The benefits are much more.

I mentioned Tiruvannamalai as I am familiar. Used to do Girivalam on Pournami nights since young. Will write about it later. It is an example only. Each one may focus on any temple or kshetram or anything you are familiar with, Siva or Vishnu or any other God. The idea is to do Sahasra Gayathri, deep breathing and be in Satsangam. Mainly 3 in 1. It is important to do that as per Maha Periyava’s order for Logakshemam.

III. Ekadasi Upavasam:

Maha Periyava has mentioned a lot about Upavasam. Especially Ekadasi Upavasam. A recent American study shows that fasting reduces our cholesterol level!

Mahan has said ” Fast on Ekadasi and eat moderately on other days”  We will NEVER get into trouble if we meticulously follow his order. Try fasting on Ekadasi. Then you will understand the benefits of it. First out tummy will start reducing. As our stomach Is conditioned to be small, the next day you cannot eat your normal amount of food and if you continue in the coming days to maintain the same amount of food intake, that is the best think to do for a healthy life style. Have to stop at first burp. Eat only when hungry. Eat slowly. Have a balanced food of moderate amount and enjoy it. Don’t eat anything in between meals except drinks. Drink water to thirst. If you practice like this, you won’t have the urge to eat this and that. This will help in spiritual advancement.

Diabetics also can fast. There is no need for anti diabetic medication on the fasting day. Nothing will happen. Use home blood sugar monitoring 2 or 3 times that day initially to assess your blood sugar response. If uncontrolled, limit your fasting. These are exceptions. Use your common sense in these matters. Normally only when food enters mouth, it stimulates L cells in the terminal ileum which in turn produces substances which stimulate insulin and other hormones. So during fasting insulin will not be released but need to monitor blood glucose and act accordingly. But other medications for hypertension may be taken.

On Ekadasi day one should be all the time thinking about divinity and Satsangam. That is essential. Should not sleep during day time. By practicing with passion and determination, one will see the change in the mindset and attitude. I practice all the three with His Blessings. Take only udhrini jalam during Sandyavandanam on that day if possible.
When have to drive long, should not fast. Have to use discretion on these days. The method of Girivalam, Gayathri and Meditation just occurred to me and I am 200% sure it is due to Maha Periyava’s Grace. I pray to Him to give me strength to continue this for ever. I consider all His devotees as my brothers and sisters. If you have any doubt in your health condition and need a second opinion, please feel free to ask me. I will be more than happy to assist you in any possible way. You may email me or call in person. I close with the statement ” Bhakthi is essential but Bhakthi without determination (vairagyam) is useless”

Jaya Jaya Sankara Hara Hara Sankara.Categories: Upanyasam

29 replies

 1. thanks for the English translation

 2. Superb service to Devotees by Dr. Ravichandran and Kahesh. Must try and do regularly. Who are the four Mahaans listed by Maha Periyava? Sivan Sar( Maha Periyava said, “En Thambi Chachu Piraviyileeyee Mahaan!”) , Musiri Periyava are two people. Can someone enlighten who are the other Two Mahaans? Thanks Sri B. Srinivasan for the video on Avani Avittam and Gayathri Japam by Nannilam Sri Rajagopala GanapatigaL. Very useful and informative.
  Hara Hara Shankara, Jaya Jaya Shankara!

 3. A very useful corollary to the subject is to listen to this audio:

 4. Thanks Sri P Vijay for the link on Gayathri Mantra. Very useful. I have put the English version in FB.
  DrRavi

 5. Hi all,

  I have put in my English translation with more details titled “Paramacharya’s 3 Commandments” in FB Sage of Kanchi and also in WordPress. I don’t know why it is not getting published in this site! I am not sure if it is with Sri Mahesh for moderation.

  Dr. Ravi

 6. Everybody MUST Listen to the soul stirring Upanyasam on the subject by Sri Sri Krishna Premi in the following Link:

  https://soundcloud.com/raghuram-mukundhan/sets/sandhyavandhanam-upanyasam-by

 7. Sorry for the spelling mistake Mr Thiagu.

 8. Dear Nr. Thuagu,

  Madhyaniham can be done in evening or night or the next day or even later as per Sri Musiri Periyava. Last time when I had His dharshan, I asked Him lot of questions and got my doubts cleared. He said Trikala Sandyavandanam is a MUST and should not be omitted at any cost. If missed due to various reasons, keep account of it and DO any time later be it any day later. He said it is going to take only 5 min and said ‘vairagyathudan vidaamal pannungo’

  Sri Musiri Periyava and his whole family are Agnihothris strictly following Maha Periyava’s teachings day in and day out. He is one if the 4 Maha Periyava has mentioned as Mahans.

  Hope that clears your doubt.

  Regards.
  Dr Ravi

 9. Mannile nalla vannam vazhalam thiruvarul venkatesanin kanchi mamuniyin andhathiyai parayanam seithal

 10. மிகவும் நன்றி டாக்டர் மாமா !

 11. Thanks Mahesh for publishing this. I was wondering how to post it! Somehow I found a way to do it. A long time after our interview about our experience with Maha Periyava and His Blessings on my daughter Madhumati (the interview was done by Sri Sivaraman), this article goes into this site. This is for the sole purpose of inducing more and more into Aanmigam. God Bless you.

  Ravi

  Sent from my iPad Air

  >

 12. Very valuable information..

 13. Dear Sri Maheshji, A very very beautiful and interesting article.

  I was amazed by the way when Sri Ravichandranji mentioned that, ‘when doing japam as a giri valam around Mt. Meru, think that you are taking your entire family with you – not just yourself’ – really touching.

  Actually, the deep breathing that Sri Ravichandranji mentioned is slightly different – he has given it for the aged, for the younger group, Sri Anna Subramanium of Sri Ramakrishna Mutt ( A great Mahasperiyavaa Devotee ), had mentioned slightly different in terms of the yogic breathing of ‘Naadi Suddhi Pranayama’ – which is mentioned in Shankya Yoga.

  This pranayama is slightly difficult – having Poorakam, Kumbakam and Rechakam – but need to be done from earlier age. This pranayama helps in invigorating the Surya and Chandra bedan naadis in our bodies ( the ida and pingala ) and helps in the concentration on Gayatri Mantra.

  The Gayatri Maha Mantra Japam in itself is a ‘Bhastrika Pranayama’ – where the kumbakam happens with omkara and then the exhalation happens at 5 places which are nodes in the mantra.

  Sri Anna’s book gives the Vedic rhythm (udatham, anudaatham, etc.,) of Pranayama mantra as well as Gayatri mantra.

  The Gayatri is to be then imagined at the mid of eye brow – this is as per Srimadh Bhagavadh Gita – where in Krishna asks the spiritual aspirant to do the same ( this is upasana mode – where as the buddhist do the vipasana mode – Upasana being easier ).

  The sandhya vandanam in itself is divided into 2 parts – the ‘Sandhya’ or the poorvangam and ‘vandhanam’ or the utarangam.
  In poorvangam, during the Arkya mantra, there is a meditation on Atma dhyana where it is asked to do meditation. This is supported by the upanishad mantras.
  In utaranga, there are 2 parts – one – Pranayama – which is asked by Sage Manu to be done a minimum of 13 times to rid of all mental and physical diseases and Gayatri Maha Mantra Japa, to have poorna gyana.

  I wish to inform that a small group of friends, who learn Krishna Yajur Veda at Adambakkam Sankara Mutt are doing 300 Gayatri Japa on Sunday morning between 7:30 a.m. to 9:00 a.m.
  All are welcome to join.

  I am eagerly awaiting Sri Maheshji’s information too.

  Seeking the grace of Mahaswamy,

  Thanks and regards,

  P. Vijay

  • I mentioned Bastrika Pranayama by mistake, it should be ‘Kapalapati pranayama’.
   Also, there is a mention in Sri Anna’s book to sit in either of the three below asanas for Sri Gayatrai Mahamantra japam
   1) Padamasana
   2) Swasthikasana
   3) Sukhasana

   I forgot to mention about this other activity, which by divine order of Sri Mahaswamy got in a devotee’s dream, we are performing @ Adambakkam Sankara Mutt.

   ‘Rudhra Ekadasi’ – Chanting of Sri Rudhram 11 times ( with 1 anuvakam of Chamakam every 11 anuvakam of Sri Rudhram ) – every month on 2nd Sunday. This is done for praying for rain, peace, prosperity and healthy living of the all.

   As a part of this, Sri Mahaganapathy puja is performed, then Ekadasa Rudhram is chanted ( along with Chamagam ) and then completed with Sri Purusha Suktham.
   The event is held in the Sri Adi Shankarachaya & Sri Mahaperiyava Sannidhi and performed by Vedic Adhyapakaas.

   Then, Bhojanam to 25 vedic brahmins is performed, followed by other devotees having the bhojanam. It is a very great deed to have bhojanam with all ‘vada’ & ‘payasam’ served with utmost reverence to the great Vedic adhyapakas. And it is their parama kaarunyam that the great Vedic brahmins accept the bhojanam – its Sri Mahaperiyavaa’s krupai – what else can one say?

   This is attended by Rig, Yajur & Sama Veda pata shala students and teachers – it is a great sight to have dharshan of all 3 Vedic purohitas.
   This is followed by Pravachanam / Upanyasam by a renowned Vedic scholar on some vedic facts for day to day living.
   Everyone is invited irrespective of caste, creed & sex.
   The entire activity is funded purely by the trust running the veda pata shala.
   Our Krishna Yajur veda weekend team is contributing a small amount towards this very great & spiritual event.
   All are invited.

   Seeking the grace of Sri Mahaperiyava

   Thanks and regards,

   P. Vijay

  • Hi Vijay, I am in Velachery. Can you pls. let me know your number? So that i can join on sunday.

  • Thanks Sri P Vijay for elaborating on Pranayama and Sandya Vandanam. I agree it is slightly different. That is why I purposely did not mention as Pranayama. As a doctor, I encourage everyone to do ‘abdominal breathing’ as the diaphragm is the major muscle of respiration and by this the amount of air inhaled is huge when compared to thoracic breathing.

   Moreover as we are concentrating on Gayathri and Girivalam, abdominal breathing is an additional benefit. 3 in 1 mainly. I find it easy and enjoying it. I wanted to share this experience with most and electronic media helps so that others can be motivated into the right path.

   Thank you all so much for all your comments. I am planning to translate this to English for the benefit of others.

   Dr. G Ravichandran.

 14. Maha periya himself told that I am not living god . Musiri periyava is only living god.

 15. Can someone translate this “3 kattalaigal” for me. I am too slow in reading Tamil. It would be a great service if someone translates this to english.

  Hara Hara Shankaa Jaya Jaya Shankara

 16. பெரியவா தேனம்பாக்கத்தில் தங்கியிருந்த சமயம். ஸ்ரீ வரதராஜப் பெருமாள் கோவில் சீமா பட்டாசாரியாரை அழைத்து வரும்படி சொன்னார். அவரும் வந்து வந்தனம் செய்தார்.

  “இன்னிக்கு என்ன திதி?”

  பட்டர் மெதுவாக “ஏகாதசி” என்றார்.

  “உபவாசம் நமக்கு மட்டும் தானா? இல்லே, வரதனுக்கும் தானா?”

  பட்டர் திகைத்துப் போய் நின்றார்.

  “பெருமாளுக்கு இன்னிக்கு நைவ்வேத்யம் ஏன் செய்யல்லே?”

  அதிர்ச்சியடைந்த பட்டர் நாக்குழற “தெரியல்லே.. விசாரிச்சிண்டு வரேன்” என்று கலவரத்துடன் கோயிலுக்குச் சென்றார்.

  விசாரணையில் உள்கட்டில் ஏதோ தவறு நடந்துள்ளது என்ற உண்மை தெரிய வந்தது. அதை சரி செய்து, தக்க பிராயச்சித்தம் செய்து, பெருமாளுக்கு திருவமுது படைத்து, பிராசதத்தை பெரியவாளுக்கு திருவமுது படைத்து, ப்ரஸாதத்தை கொண்டுவந்து சமர்ப்பித்தார் பட்டர்.

  வரதராஜ பெருமாளுக்கு நைவ்வேத்தியம் நடக்கவில்லை என்பது பெரியவாளுக்கு எப்படி தெரிந்தது? தெரிந்திருந்தாலும், அதைப்பற்றி அவர்கள் கவலைப் படுவானேன்?

  தேவரகசியம் என்கிறார்களே? அது இதுதானோ? இல்லை, இது தேவராஜ ரகசியம்..! (வரதராஜருக்கு, தேவராஜன் என்ற திருநாமம் உண்டு.)

  Read more: http://periva.proboards.com/thread/4736/?ixzz2aAPgwAIP=undefined#ixzz35UKODM1g

 17. A Jewel in the Crown of Sage Kanchi blog. Let Periyava only give me the mental frame of mind & firm resolve. Beautifully written.
  Jaya Jaya Sankara! Hara Hara Sankara!!

 18. I was thinking to start sahasara Gayathri from yesterday(once in a week). But I was not able to do for some of the other reason only did regular gayathri. After reading this article I am feeling more determined and hope periyava showers his blessing towards me to start sahasara gayathri , upavasam and three times sandhya vandhanam. Office goers pls. let me know how you are managing madhyaniham, is that proper and correct to do madhyaniham in morning itself?

  SITARAM
  JAYA JAYA SHANKARA HARA HARA SHANKARA

  • You can perform Madhyanhikam soon after Pratah Sandhya itself; I perform it around 6 am itself. If I have time, I perform Madhyanhikam in its entirety; otherwise, only the arghyam and 10 Gayathri-japam, but Pratah sandhya and Sayam Sandhya will be done completely.

   • Thanks Sudarshan for your suggestion
    Namaskaram

   • Pratah Sandhya 0600 am
    Madhyanhikam 0800 am
    Sayam Sandhya 1800 pm

    In this order we can manage all three sandhya vandanam.

   • Dear Sri Sivaswamy,

    I used to do Madyanigam in the morning itself earlier. But after seeing Sri Musiri Periyava, I do at or before noon or in the evening together with Sayam Sandya if missed. It is a prayachitham for missing in spite of our best efforts. Not doing is a sin and prayachitham cannot be done in advance before committing a sin!

    So I don’t do in advance. This is my view only. I didn’t ask Him about this.

    The manasiga Girivalam with Sahasra Gayathri and Deep breathing all together is the idea that struck me by Maha Periyava’s Grace only. All decisions that I take is by His direction and I dedicate to Him only.

    Hope the English version will be useful to many.

    Jaya Jaya Sankara Hara Hara Sankara.

  • Dear Sri Thiagu,

   I was doing Madyanigam after Prathas Sandya in the morning itself. But after seeing Sri Musiri Periyava, I don’t do that. If Madyanigam is missed in spite of our best efforts, it should be done as soon as possible in the next opportunity ie before Sayam Sandya. It is a sin not doing it and doing later with prayachitham is allowed. I don’t know how proper it is to do in advance anticipating omittance except in extra ordinary circumstances. On regular basis it can be done in the evening. This is my view only. I didn’t ask Sri Musiri Periyava about this.

   Regarding manasiga Girivalam, Sahasra Gayathri and deep breathing all together is the idea instilled into me by Maha Periyava. I believe that all things happening to me is by His direction and I dedicate to Him only whatever I do. May His Blessings be on every one of us.

   Dr Ravi.

Leave a Reply

%d bloggers like this: