“இருக்கு. இருக்கு. நீ அடுத்தவாட்டி போறப்போ நல்லா பார்த்துட்டு வா!”

0151

 

Arjuna's penance

 

 

காஞ்சி மஹா பெரியவருடனான எனது அனுபவங்கள் – டாக்டர் தியாக. சத்தியமூர்த்தி

========================================================================

******
சிறு வயதிலிருந்தே அவரை தரிசித்திருக்கிறேன். தொல்லியலாளரான பின்னர் அவரைப் பார்க்கப் போனபோது, “நீ என்ன வேலை பார்க்கிறாய்?” என்று கேட்டார். அப்போது கோவில்கள் திட்டப்பணியில் தொல்லியல் துறையில் செய்யும் பணிபற்றிச் சொன்னேன். “நீ மகாபலிபுரம் போயிருக்கிறாயா? அங்கு என்ன பார்த்தாய்?” என்று கேட்டார். நான் பஞ்சபாண்டவர் ரதம், மகிஷாசுரமர்த்தினி என்றெல்லாம் சொன்னேன்.

“அங்கு பல்லவர்களுடைய கடிகாரம் ஒன்று இருக்கிறதே, அதைப் பார்த்திருக்கிறாயா?” என்று கேட்டார். ஏதோ விளையாட்டுக்குச் சொல்கிறார் என்று நினைத்து, “பல்லவா காலத்தில் ஏது பெரியவா கடிகாரம்?” என்று கேட்டேன். “இருக்கு. இருக்கு. நீ அடுத்தவாட்டி போறப்போ நல்லா பார்த்துட்டு வா!” என்றார்.

மறுமுறை போனபோது, “கடிகாரம் பார்த்தாயா?” என்று கேட்டார். “இல்லை பெரியவா, எனக்குத் தெரியவில்லை” என்றேன். “அர்ஜுனன் தவம் பார்த்தியா?” என்று கேட்டார். “பார்த்தேன்” என்றேன். “அந்த அர்ஜுனன் தபஸ் சிற்பத்திற்குக் கீழே நதி ஒன்று ஓடிக் கொண்டிருக்கும். சின்ன விஷ்ணு கோயில் ஒன்று இருக்கும். பக்கத்தில் ரிஷி ஒருவர் உட்காந்து கொண்டிருப்பார். கீழே அமர்ந்து சிலர் வேதம் சொல்லிக் கொண்டிருப்பார்கள். ஒருவர் ஆற்றில் நனைத்த துணியைப் பிழிந்து கொண்டிருப்பார். மற்றொருவர் நின்று கொண்டு மாத்யான்னிஹ வந்தனை செய்து கொண்டிருப்பார். (அதில் ஒருவர் இரண்டு கைகளையும் கோர்த்து விரலிடுக்கால் உச்சியிலிருக்கும் சூரியனைப் பார்க்கிறார்) பனிரெண்டு மணிக்கு இந்த விஷயம் நடந்தது என்பதைச் சிற்பி தெரிவிக்கிறார். அதைத்தான் ‘பல்லவ கடிகாரம்‘ என்று சொன்னேன்” என்று பெரியவர் சொன்னார்.

பெரியவரின் நுணுக்கமான பார்வையைக் கண்டு எனக்கு பிரமிப்பு ஏற்பட்டது. இப்படிப் பல அனுபவங்கள்.

*****
டாக்டர் தியாக. சத்தியமூர்த்தி, தமிழகத்தின் தலைசிறந்த தொல்லியல் ஆய்வாளர்களுள் ஒருவர். தமிழ்நாடு, கேரளம், கர்நாடகம், குஜராத், டெல்லி, ராஜஸ்தானம் என இந்தியாவின் பல பகுதிகளில் தொல்லியல் ஆய்வுகளை நிகழ்த்தியவர். இந்தியத் தொல்பொருள் கள ஆய்வுத் துறை (Archaeological Survey of India) மூலம் இவர் ஆற்றிய பணிகள் குறிப்பிடத்தக்கன. தமிழகத்தில் ஆதிச்சநல்லூர், மகாபலிபுரம் போன்ற இடங்களில் இவர் செய்த ஆய்வுகள் முக்கியத்துவம் வாய்ந்தவை. ஆய்வு, பயிற்றல், கருத்தரங்கு எனப் பல வேலைகளில் இடையின்றி ஈடுபட்டிருப்பவரைத் தென்றலுக்காக அரவிந்த் சுவாமிநாதன் சந்தித்தார். அந்தச் சந்திப்பிலிருந்து…

Thanks a ton to Shri Varagooran Narayanan and Shri Bhaskaran Shivaraman who had posted this in Sage of Kanchi group in Facebook. They had individually taken this from  தென்றல் மாத இதழ்! Thanks so much Shri VSK for the picture of Arjuna’s Penance and for confirming the details mentioned by Swamigal.Categories: Devotee Experiences

12 replies

 1. Please video record Dr Kudavayil Balasubramanian. He ahs lot of info on his interaction with Maha Periyava. I have shared one in the facebook group.

 2. Great and rare experience recalled. The picture is really astounding. Only Maha Periyava could observe so minutely and teach us. All of us, who saw Arjuna’s penance sculpture will be content with seeing Arjuna and some elephants> Only Maha Periyava could point to the presence of Vishnu Temple and a sage doing Maathyaanhikam. What Grace! Jaya Jaya Shankara, Hara Hara Shankara!

 3. “In Malayalam,there is a saying ” KAN erunnal Pora KAanaNam ” We people are all having eyes and also sight,but our observation never go beyond the limit,but in the case of our Maha Periyava, once he watch,he never forgets,once he read he never forget, in the case of my wifes house they used to meet Periyava once they come across a doubt.Once in there house at Trichy,Periyava instruct to perform a Homa,and for that he asks my Father in law to visit Tanjore Sarasvathi Mahal Liberary,giving the name of the book,and also the number of the page and paragraph and asks my father in law to write it down and bring it to Kancheepuram,immediately my father in law visits Saraswathi Mahal liberary and note down the neceessary details and place before swamigal,Swamigal immediately go through it and observe one or two mistakes in the writing and corrected it and they perform the homa. This is Swamigal.His memmorry observations are all Great and Grand. Hara Hara Sankara Jaya Jaya Sankara.

 4. ..CONTINUED….”We used to visit these temples and used to be amazed by His minutest Observation!”He is a Mahan we all worship day in and day out!

 5. Mahaperiyavaa’s observation of old temple sculpture has amazed great Sthapathis like Ganapathy Sthapathi.I was regularly going to Orirukkai Manimandapam when it was being built when 250 sthapathis were working on hard granite stones(donated by Ramakrishna Mutt as suddenly they decided to build a brick&mortar for their RK Mutt temple)The Sthapathis always refused to take pictures with their carvings(I used to take pictures of the Stone Chain /lion/Yazhi/Elephants)saying..”It is a sangalpam for that Mahan we are doing..We dont want to get Ahamkaram by posing for these pics!If in the world we have recognition,it is only due to Him.He used to tell us many stories of Thanjavur and Gangaikonda Cholapuram architecture..we used to visit the them!

 6. Sri Chandrasekhara Gurubyo Namaha( Sringeri and Kanchi)

  In a dream, if someone sees a lion what is the significant?( The previous day he should not have gone to any ZOO).
  If a person doing nitya japam and he crossed many Lakhs of Japa( based on his last life some time that fig changes)- In the dream anyone can get a LION in the dream ( Swapna avastha) stage( Jagrath, Swapna, Sushpthi and Tureeya stage).

  when I was doing Bhuvaneshware( when I crossed the Japam 20 Lakhs count) ,i saw one day Lion and then I thrown the rosary beeds( Tulasi Malai) and eats very fast the entire box.

  Please find the explanation from Bhagawan Sri Ramana Maharshi ( Letters to Ramana Ashram by Suri Nagamma)
  ——–8th May, 1947 (117) SEEING A LION IN A DREAM—–

  If an elephant sees a lionin its dream, it wakes up startled and will not sleep againthat day for fear that the lion might appear again in a dream.In the same way in a man’s life which is also akin to a dream,it is not Guru Kataksham alone, but alsosravana, manana,nididhyasana,etc., that are akin to the sight of a lion in a dream. As they go on getting these dreams they wake up,and again go to bed and by efflux of time they may someday get a lion’s dream called Guru Kataksham in an intense manner. They get startled and obtain jnana
  . Then there willbe no more dreams and they will not only be wakeful at alltimes but will not give room for any dreams of life but will remain alert until that true and real knowledge is obtained.These lion’s dreams are unavoidable and must be experienced,” said Bhagavan

  Jaya Jaya Sankara Hara Hara Sankara.

  Jagadesan
  Melbourne
  11:49 AEST

 7. In one of the pravachanams, I heard about this quoting about Maha Periyava’s above information.
  This is really an astonishing one.

  Balasubramanian NR

 8. Sri Chandrasekhara Gurubyo Namaha( kanchi and Sringeri)

  yesterday was anusham , but there are no new interviews. i was execting on Anusham day, there will be a new interview.

  Jaya jaya Sankara Hara Hara Sankara

  Quote of the day: (1)

  How Avidya person can be identified?( including me)

  A person who follows Anityam( which is not permanent) assume Permanent,
  Ashuchi assume as Shuchi hi,
  Dukham( sorrow) assume as Sukham( bliss)
  Anatma assume as Atman

  all above qualities called AVIDYA.

  Quote of the day: (2)
  Sastrasya Guru Vakysya Satyabudda avadaraya means: one should have complete belief on the Sastras and he must follow Guru’s words. If there is a doubt to anything( on the above) , he will never achieve the Moksham iha lokam( this loka) as well as Para loka.

  My Sastanga Namaskarams to paramacharyal and sringeri sannidanam
  Chandrasekhara Chandrasekhara Paahimam, Chandrasekhara Chandrasekhara Rakshmam

  Jagadesan
  Melbourne
  9:30 Am AEST

  • Thanks so much Shri VSK for the picture of Arjuna’s penance. The details mentioned so lucidly by Swamigal are indeed there!

 9. After reading this I went back to look at the pictures of Mahabalipuram. Yes, it is there exactly as Perivaa said!
  Pl. look to the left [as you look at it] of the elephant statue at the bottom.
  https://www.google.com/search?q=Arjuna's+penance-+mahabalipuram&hl=en&client=gmail&tbo=u&rls=gm&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=CGoRUbPfMMHw0gHOzYD4Bg&ved=0CD0QsAQ&biw=1024&bih=628

 10. Periyava is the All Knower!!

Leave a Reply

%d bloggers like this: