“பொண்களை மொதல்ல மதிக்கணும். பிரியமா நடத்தணும்.”

பெண்களை மதிக்கவேண்டும்.பெரியவா சொன்னது கேட்போமே

அவன் பண்ணினது தப்பு!

“வீட்டைக் கட்டிப் பார்; கல்யாணம் பண்ணிப் பார் ” என்று ஹிமாலய சாதனையாக சொல்லுவதற்கு ஏற்றபடி தன் பெண்ணுக்கு ஒரு பணக்கார ஜமீன்தார் வீட்டுப் பையனை சம்பந்தம் பேசி கல்யாணமும் பண்ணிவைத்தார் ஒருத்தர்.

கல்யாண சமயத்தில் பெண்ணுக்கு தங்க நகைகள் வாங்க தோதுப்படவில்லை. எனவே கவரிங் நகைகளைப் போட்டு நடத்திவிட்டார். நாலைந்து மாதங்களில் திடீரென்று ஜமீந்தாருக்கு ஏதோ பண நெருக்கடி! எனவே நாட்டுப்பெண்ணின் கழுத்திலும்,கைகளிலும் இருந்த நகைகளை கழற்றித் தரச்சொல்லி மார்வாடி கடைக்கு கொண்டு போனார் மாமனார். போன இடத்தில் அத்தனையும் கவரிங் என்று போட்டு உடைத்தார் மார்வாடி!

“சேச்சே ! எத்தனை அவமானம்! இப்டி ஏமாத்திட்டானே சம்பந்தி ப்ராம்மணன்!”.கோபாக்னி தாண்டவமாட நேரே வீட்டுக்கு வந்தார்; வந்த வேகத்தில்,நாட்டுப் பெண்ணை பொட்டி படுக்கையோடு பிறந்த வீட்டுக்கு அனுப்பிவிட்டார்!

இதில் அழகு என்னவென்றால் இந்த ஜமீன்தார் அடிக்கடி மடத்துக்கு வருபவர்! ஒருநாள் எதேச்சையாக சில நண்பர்களுடன் பெரியவாளை தர்சனம் பண்ண வந்தார் ஜமீன்தார். பெரியவா சிரித்துக்கொண்டே கூட வந்த நண்பர்கள் எல்லாரிடமும் க்ஷேமலாபங்கள் விஜாரித்தார்; ஜமீந்தாரைத் தவிர!

அதோடு நில்லாமல், மீதிப் பேரிடம் பேசிவிட்டு “படக்”கென்று எழுந்து உள்ளே போய்விட்டார். ஜமீந்தாருக்கோ “சுரீர்”ரென்றது! “என்ன அபச்சாரம் பண்ணினேனோ தெரியலியே! பெரியவா என் பக்கமே திரும்பலியே! ஒரு வார்த்தை கூட பேசலியே!” உள்ளுக்குள் மறுகினார். அங்கே இருந்த ஒரு வைதீகரை அணுகி ” என்னமோ தெரியலே, பெரியவா எம்மேல ஏன் பாராமுகமா இருக்கார்?ரொம்ப மனசுக்கு கஷ்டமா இருக்கு….நீங்க பெரியவாட்ட கொஞ்சம் எனக்காக சொல்லுவேளா?” ஏறக்குறைய அழுதே விட்டார்.

வைதீகரும் கொஞ்சம் ஸ்வாதீனமாக பெரியவாளிடம் பேசக்கூடியவராகையால் உள்ளே போய் பெரியவாளிடம் ஜமீன்தாரின் முறையீட்டை சொன்னார்.

“அவன் பண்ணியிருக்கறது ரொம்ப கேவலமான கார்யம்! தன்னோட ஆத்துக்கு வந்த மஹாலக்ஷ்மிய ஒதைச்சு அனுப்பினது ரொம்ப தப்பு! பொண்ணையும் நாட்டுப் பொண்ணையும் சமமா பாவிக்கணும். ஆயிரம் பொய் சொல்லி கல்யாணம் பண்ணலாம்..ன்னு சாஸ்திரம் சொல்றது. இவனோட சம்பந்தி பாவம் ஏழை; தங்க நகை போடலே;போட முடியலே! ஏன்? இவன்தான் ஜமீந்தாராச்சே! நாட்டுப் பொண்ணுக்கு தங்கத்ல நகை பண்ணிப் போடறதுதானே? அதோட, நாட்டுப் பொண்ணோட நகையை மார்வாடிக் கடைல அடகு வெக்கறதுக்கு இவனுக்கு அதிகாரமில்லே!” எரிமலையென பொரிந்து தள்ளிவிட்டார்!

வெளியே வந்த வைதீகர் சொன்ன விஷயங்களைக் கேட்டதும் ஜமீன்தாரின் சப்தநாடியும் ஒடுங்கி விட்டது! பெரியவாளுக்கு அத்தனையும் தெரிந்திருக்கிறதே! ஓடிப் போய் பெரியவாளுடைய பாதங்களில் விழுந்து மன்னிப்பு கேட்டார்.

“என்னை மன்னிச்சிடுங்கோ பெரியவா.ரொம்ப தப்பு பண்ணிட்டேன்! நாளைக்கே போயி என் நாட்டுப் பொண்ணை அழைச்சிண்டு வந்துடறேன்” என்று ரொம்ப கெஞ்சினார்.

எரிமலையாக சீரிய பெரியவா, தப்பை உணர்ந்தவுடன் ஹிமயமலையாக குளிர்ந்து பேசினார். “பொண்களை மொதல்ல மதிக்கணும். பிரியமா நடத்தணும். ஆத்துல பொண்கள் கண் கலங்கக் கூடாது! நாளைக்கே போயி அழைச்சிண்டு வந்து சந்தோஷமா ஓன் பொண்ணாட்டம் நடத்து. க்ஷேமமா இருங்கோ!” ப்ரஸாதம் குடுத்து அனுப்பினார்.

******

Thanks a ton to Smt Savithri Kalyanasundaram who had posted this in Sage of Kanchi group in Facebook. Let us please try to simply follow His teachings, for they are nothing but 100% truth. Absolute Truth.


Categories: Devotee Experiences

11 replies

 1. Dear all lovers/followers of DIVINE,
  This incident serves as an eye opener for all of us in realising that all souls have same feelings irrespective of the body they occupies.No one should
  degrade/harass others.Hurting/harming others will bring GOD’S wrath.Cows,bulls.goats,silk worms are also GOD’S creations.Will GOD permit harm to
  their creations?. WON’T. OM JAYA JAYA SANKARA HARA HARA SANKARA.GOD BLESS ONLY NOBLE SOULS.

 2. When we ask /demand we want this much of gold or silver for your daughter,no body can consider this as a marriage,this is just a purchase of cow&calf,or bullocks to our house.I am very much glad to inform you all,i have followed the instruction of our Periyava to my two sons marriage.They both are in very good position .We pray for the grace and blessings of Maha Periyava only,if his blessings are there no body can do any thing against you.His watchful eyes will surely protect you.My daughter in laws parents offer gold and silver to there daughter,we never ask for any thing from them.”Sarve Janaha Sukino Bhavanthu.” Samastha San Mangalane Bhavanthu” Periyavas vision about 50/60 years back has come true today.Boys are all not getting eligeble girls for the marriage” this is the present day situation. “Easwaro Rakshathu”,Hara Hara Sankara Jaya Jaya Sankara.

 3. I loved this article, thanks to Suresh/Mahesh for posting this. I speak as a woman. When a woman gets treated with respect and love, her innate nature is to be a wife and mother and fill the home with joy and love. However we don’t see that happening. Even in contemporary middle-class families, it is difficult for a self-respecting woman to live as a home-maker daughter-in-law, most “modernly-educated” parents-in-laws treat their daughter-in-laws with poor taste and judgement and indulge in petty politics and constant-nagging, making it difficult to respect them for their age. In-turn, the young girls make it difficult for them to harass them, by taking-up full-time jobs, having a successful professional life and yes, being entirely independent on their own. Many of the children I speak to, they have chosen to live few thousand miles away in foreign countries to avoid such “pikkal-pidungal” and they openly admit to doing so, alienating their husbands and depriving them of the treasure of being around their sons and grand-children. I keep wondering why the elderly don’t extend their hands and build the bridges initially, but lament and suffer later-on. For some people, age is truly and really just a number. Shri.R.Ganesh, you have hit the lottery-jackpot with respect to your second sammandhi, it is purely Paramacharya’s grace. May he continue to shower his benign grace and wisdom on all of us.

 4. With due respect & acceptance to all the views, I grossly disagree with Mr.N.Ramaswami that educated girls should be deemed as homemakers. Ofcourse being a Homemaker is much more a noble and sensitive responsibility in managing & running a family. Having said that it is only the due prerogative & discretion of the girl & her husband to take a call of what she wants to be / she does not want to be.

 5. Further to the observation made by Sri N Ramaswami (if not bear half the expenses)

  I would like to share my recent experience during the marriage of my second daughter in year 2009.

  My Sambandhi and Son in law insisted that they share half the expenses of marriage and paid Rs 6 lacs .

  In fact he took initiative in booking marriage hall and helped in arranging cook etc

  A VERY GREAT GESTURE

  If this gesture is followed in future marriages We may full fill the Vision of Mahaperiyava

 6. Actually I wanted to extend the focus from dowry to a more general outlook of treating women with respect and not taking anyone (man or woman) for granted. Like He says, if we do not like someone or something let us just be silent and not react. One reaction will provoke 10 reactions…. Constantly practising Silence will lead one to the state of Unconditional Love, says He, our Compassionate Amma.

  • we need to introspect .. Mahaperiyava also advised not to celebrate marriage in a very grand scale .. he stressed that what is important is all the three days of marriage importance should be given only to vedic rituals .. boys family should ask the girls father to perform only kannikadhanam and nothing else .. how many of us are remembering this advise? .. about silk sarees .. this advise of mahaperiyava has vanished into thin air .. the first thing that is done is to purchase expensive silk sarees .. it is not a impossible thing not to follow .. we are compromising on so many things in life .. so in reality we pay only lip service to what mahaperiyava said and life goes on .. when are we going to lead a simple life as preached and practiced by Mahaperiyava!

 7. i am sorry for being conservative and being plain in this column. it is now dowry in installments (even well to do boys, earning sufficiently, seeking only working girls and those girls thinking to be independent and creating problems in family etc.)girls are educated so that they are able to behave well and teach the children etc. and be a good home maker and not earning girls paying in installments the dowry or seeking to have thanikudithanam etc.etc. let us not talk of dowry. yes periava is against dowry and also silk sarees and persons like me who try to follow can continue to do it asking others to follow. performing marriage and purchasing a flat(thinking of independent house is impossible now a days) are both more than himalayan task. all that we can do is(if not bear half the expenses)not to ask for anything excepting the girls to come and make a good home maker. n.ramaswami

 8. Tks for sharing and I fully agree with what Mr. Ganesh has said that instances of seeking dowry has come down recently, since girls as well as boys think that it is against their interest and below their status.. But few instances of dowry deaths are really heart rending and has to be stopped at all cost by our community.Sri Mahapaeriyava’s conditions must be followed by all.

 9. Paramacharya was against giving or taking dowry and preaching the same on every platform and to all his devotees .
  I have experienced in my own family ill treating daughter in law who came with lesser dowry compared to the other who came from rich family

  Though in recent times the dowry system and ill treating the “Athukku vanda Ponnu “has come down considerably

  Still we get news in papers of dowry deaths

  Hope your Posting about Mahaperiyava getting angry about treatment to Women will be an eye opener to many

  HARA HARA SANKARA

 10. An information to everyone to note and also a guideline. Thank you very much for the input Sir.

  Balasubramanian NR

Leave a Reply

%d bloggers like this: